This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

52 викенда у Србији - 52 vikenda u Srbiji

x

Ниш 52 - викенда у Србији | Niš 52 - vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости
КОНСТАНТИНОВ ГРАД
У античком Наисусу, данашњем Нишу, родио се император Константин Велики. Историја га памти као владара који је из темеља променио свет – саградио је Цариград, а Миланским едиктом озваничио хришћанску веру. Трагови Константиновог доба могу се видети на локалитету Медијана (4. век), где се, између осталог, налазио царски летњиковац, који сведочи о богатству и слави империјалног Наисуса.

ТВРЂАВА НА НИШАВИ
Симбол града је тврђава (18. век), која је једно од најлепших и најочуванијих здања турске војне архитектуре на средњем Балкану. Античка улица, Лапидаријум, стари хамам, Арсенал... само су део знаменитости из ризнице старе тврђаве.

ЛОВАЧКЕ ПРИЧЕ
На улазу у најживљи део града, у Казанџијско сокаче, стоји један необичан споменик: кафански сто, два човека у живом разговору и један ловачки пас. То су српски писац Стеван Сремац и ловац Калча, књижевников литерарни лик, који увесељава друштво приповедајући своје измишљене подвиге. Иако плод маште, Калча је омиљени јунак Ниша. Он дочекује и испраћа посетиоце бивше турске занатлијске чаршије, данас улице кафеа и кафана.

СПОМЕНИЦИ ГНЕВА
Српска устаничка војска је 1809. године заузела брдо Чегар. Командовао је војвода Стеван Синђелић. Не могавши да одбије бројније Турке, одлучио се на херојски чин: намамио их је на положај, а потом све дигао у ваздух. Када је заповедник града то сазнао, наредио је да се посеку главе изгинулих Срба и узидају у кулу. Ћеле-кула – Кула лобања – јединствен је споменик окрутне одмазде. Ниш је и једини град у Србији који је сачувао бивши фашистички концентрациони логор на Црвеном крсту.


Најзанимљивији догађаји
* Нишвил џез фестивал, август
* Филмски сусрети, август
* Дани бурека, август –септембар

Инфо
То Ниш.

Zanimljivosti
KONSTANTINOV GRAD
U antičkom Naisusu, današnjem Nišu, rodio se imperator Konstantin Veliki. Istorija ga pamti kao vladara koji je iz temelja promenio svet – sagradio je Carigrad, a Milanskim ediktom ozvaničio hrišćansku veru. Tragovi Konstantinovog doba mogu se videti na lokalitetu Medijana (4. vek), gde se, između ostalog, nalazio carski letnjikovac, koji svedoči o bogatstvu i slavi imperijalnog Naisusa.

TVRĐAVA NA NIŠAVI
Simbol grada je tvrđava (18. vek), koja je jedno od najlepših i najočuvanijih zdanja turske vojne arhitekture na srednjem Balkanu. Antička ulica, Lapidarijum, stari hamam, Arsenal... samo su deo znamenitosti iz riznice stare tvrđave.

LOVAČKE PRIČE
Na ulazu u najživlji deo grada, u Kazandžijsko sokače, stoji jedan neobičan spomenik: kafanski sto, dva čoveka u živom razgovoru i jedan lovački pas. To su srpski pisac Stevan Sremac i lovac Kalča, književnikov literarni lik, koji uveseljava društvo pripovedajući svoje izmišljene podvige. Iako plod mašte, Kalča je omiljeni junak Niša. On dočekuje i ispraća posetioce bivše turske zanatlijske čaršije, danas ulice kafea i kafana.

SPOMENICI GNEVA
Srpska ustanička vojska je 1809. godine zauzela brdo Čegar. Komandovao je vojvoda Stevan Sinđelić. Ne mogavši da odbije brojnije Turke, odlučio se na herojski čin: namamio ih je na položaj, a potom sve digao u vazduh. Kada je zapovednik grada to saznao, naredio je da se poseku glave izginulih Srba i uzidaju u kulu. Ćele-kula – Kula lobanja – jedinstven je spomenik okrutne odmazde. Niš je i jedini grad u Srbiji koji je sačuvao bivši fašistički koncentracioni logor na Crvenom krstu.


Najzanimljiviji događaji
* Nišvil džez festival, avgust
* Filmski susreti, avgust
* Dani bureka, avgust –septembar

Info
To Niš.
x

Златар - 52 викенда у Србији | Zlatar - 52 vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости
БЕЛИ АНЂЕО ПУТУЈЕ СВЕМИРОМ
Милешевски Бели анђео међу најлепшим је делима европске средњовековне уметности. Заједно са фотографијама освајања Месеца и Кинеског зида, слика Белог анђела емитована је као први сателитски сигнал о достигнућима Земљана који је из Европе послат у васиону.

СЛАПОВИ СОПОТНИЦЕ
На Сопотници, притоци Лима, налазе се каскадни слапови необичне лепоте који су међу бисерима туризма ове регије.
ВЛАДАРИ КАЊОНА И ЧУДЕСНЕ ПЕЋИНЕ
Поглед на меандре Увца убраја се у најлепше панорамске слике Србије. У Специјалном резервату природе посебно се води брига о белоглавим суповима – реткој и угроженој врсти орла лешинара. Ту је вредно посетити пећине које се, једна за другом, нижу у линији дужој од шест километара! Посебно је лепа Ледена пећина.

ТРАГОМ ПРВИХ РУДАРА
Праисторијски рудник Јармовац крај Прибоја један је од девет центара за изучавање настанка металургије бакра на тлу Европе. Изложба „Трагом јармовачких рудара“ у Завичајном музеју приказује узбудљиве налазе са овог локалитета.

Најзанимљивији догађаји:
* Лимска регата, мај
* Златарска сиријада, август, Нова Варош
* Лимске вечери поезије, децембар, Прибој

Инфо
ТО Пријепоље,
ТО Прибој,
ТСЦ „Златар“,

Zanimljivosti
BELI ANĐEO PUTUJE SVEMIROM
Mileševski Beli anđeo među najlepšim je delima evropske srednjovekovne umetnosti. Zajedno sa fotografijama osvajanja Meseca i Kineskog zida, slika Belog anđela emitovana je kao prvi satelitski signal o dostignućima Zemljana koji je iz Evrope poslat u vasionu.

SLAPOVI SOPOTNICE
Na Sopotnici, pritoci Lima, nalaze se kaskadni slapovi neobične lepote koji su među biserima turizma ove regije.
VLADARI KANjONA I ČUDESNE PEĆINE
Pogled na meandre Uvca ubraja se u najlepše panoramske slike Srbije. U Specijalnom rezervatu prirode posebno se vodi briga o beloglavim supovima – retkoj i ugroženoj vrsti orla lešinara. Tu je vredno posetiti pećine koje se, jedna za drugom, nižu u liniji dužoj od šest kilometara! Posebno je lepa Ledena pećina.

TRAGOM PRVIH RUDARA
Praistorijski rudnik Jarmovac kraj Priboja jedan je od devet centara za izučavanje nastanka metalurgije bakra na tlu Evrope. Izložba „Tragom jarmovačkih rudara“ u Zavičajnom muzeju prikazuje uzbudljive nalaze sa ovog lokaliteta.

Najzanimljiviji događaji:
* Limska regata, maj
* Zlatarska sirijada, avgust, Nova Varoš
* Limske večeri poezije, decembar, Priboj

Info
TO Prijepolje,
TO Priboj,
TSC „Zlatar“,
x

Београд - 52 викенда у Србији | Beograd - 52 vikenda u Srbiji

Deset atrakcija:

* PRAPOČETAK BELOG GRADA
Beogradska tvrđava i park Kalemegdan muzej su istorije grada na otvorenom. Unutar utvrđenja postojimnoštvo spomenika koji svedoče o razvoju grada od antičkog do savremenog doba. U Gornjem gradu nalaze se: statua Pobednik – simbol grada, Vojni muzej, Rimski bunar, Crkva Ružica, Crkva Sv. Petke, Sahat- kula... U Donjem gradu vredno je posetiti postavku u kuli Nebojši, te Beo–zoo vrt.

* ULICA PLEMENITOG KNEZA
Pešačka zona i trgovački centar – Knez Mihailova ulica i Trg republike su među arhitektonski najvrednijim i najživljim delovima grada. Spomenik knezu Mihailu i palata Srpske akademije nauka i umetnosti dva su najupečatljivija obeležja najužeg centra. Tu su i zdanja Narodnog pozorišta i Narodnog muzeja. U toj zoni nalaze se Etnografski muzej, Konak kneginje Ljubice, Muzej Srpske pravoslavne crkve, Muzej Zepter, Muzej primenjene umetnosti, Galerija fresaka, te mnoge druge institucije kulture.

* BOEMSKI KVART
Postoji krilatica koja kaže: „Ko nije bio u Skadarliji, nije ni bio u Beogradu.“ U toj staroj, kaldrmom popločanoj ulici nalaze se znamenite kafane: Tri šešira, Dva jelena, Ima dana, Šešir moj... One neguju tradiciju veselog provoda uz starogradsku muziku i ukuse nacionalne kuhinje. Simbol kvarta su gospodski štap, karanfili i žirado šešir.

* ŽIVOT NA SAVI I DUNAVU
Posebno blago je priobalje grada: splavovi, klubovi, zelenilo... Pružaju jedinstven doživljaj metropole na vodi. Kej na Ušću, Zemunski kej i Savsko pristanište samo su deo prostora na obalama koji nude različite sadržaje: turističko razgledanje grada sa reka, izlaske na splavove, vožnju biciklom, šetnje s pogledom na mostove...

* HRAM SVETOG SAVE
Jedan od najvećih pravoslavnih hramova na svetu izgrađen je na prostranom Vračarskom platou, na mestu gde su krajem 16. veka Turci spalili moštiSvetog Save –prvog srpskog arhiepiskopa i velikana nacionalne istorije. Hram ima tri galerije za horove i može da primi oko deset hiljada ljudi.

* STARI ZEMUN
Nekada na samoj granici dva carstva, Zemun i danas odiše atmosferom Austrougarske carevine. Simbol tog posebnog gradaje kula Gardoš s panoramskim pogledom na Dunav. Turistički obilazak vrednih zdanja uključuje i šetnju živopisnom uređenom obalom Dunava.Još jedan biser Zemuna je peščana plaža Lido na Velikom ratnom ostrvu, koje je zaštićeno prirodno dobro Beograda.


* DVORSKI KOMPLEKS
Kraljevski i Beli dvor svedoče o istoriji i rafiniranom umetničkom ukusu srpske dinastije Karađorđević.U Kraljevskom dvoru, reprezentativnoj vili srpsko-vizantijskog stila, danas živiprestolonaslednik Aleksandar II sa porodicom.

* TOPČIDERSKI PARK
Dvorski park, dvorska crkva i orijentalni konak velikog srpskog vladara Miloša Obrenovića pričaju o istoriji oslobađanja Srbije od Turaka. Znamenitost parka je veličanstven stari platan.

* ADA CIGANLIJA
Beogradsko more – prelepo rečno jezero okruženo šumom, sa nizom kafea, restorana, biciklističkih staza i sportskih terenanajlepša je rekreativna zona grada. Sa Ade se pruža pogled na novoizgrađeni most na Savi – svetsko graditeljsko čudo i novi simbol grada.

* AVALA
Avalski toranjna istoimenoj planini još jedan je od simbola grada koji svedoči o moći Beograda da se izdigne iz pepela. Srušen ubombardovanju koje je preduzeo Nato 1999. godine, toranj je iznova podignut. Sa vidikovca na vrhu pruža se upečatljiv panoramski pogled. Na Avali se nalazi i monumentalni Spomenik neznanom junaku.

PAMĆENJE SVETA
Na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa upisan je Arhiv Nikole Tesle, genijalnog naučnika koji je „osvetlio planetu“. Arhivska građa i drugi vredni eksponati iz naučnikove zaostavštine čuvaju se u Muzeju Nikole Tesle. Još jedna dragocenost sa ove liste je jedinstveno ilustrovana i najstarija ćirilična rukopisna knjiga –Miroslavljevo jevanđelje (12. vek), koja se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu.

OSMI MILENIJUM VINČE
Jedno od najsvetlijih poglavlja evropske praistorije ispisano je na svega petnaestak kilometara od
Beograda –u današnjem naselju Vinča. Nalazi sa ovog lokalitetatoliko su značajni da je cela kultura poznog neolita Jugoistočne Evrope po njoj dobila ime – vinčanska kultura.

ZABAVA I GASTRONOMIJA
Čuveni hroničar duha grada Momo Kapor nazvao je Beograd niskobudžetnim Njujorkom. Gastronomska ponuda obuhvata kuhinje svih meridijana, a grad je poznat kao „krunisana“ prestonica zabave.

Info:
TO Beograda,
Muzeji i sakralno nasleđe
Sadržajna uputstva za obilazak muzeja i sakralnog nasleđa nalaze se na adresi:

Najzanimljiviji događaji
Bogata ponuda kulturnih, sportskih, zabavnihi turističkih događaja i festivala objavljuje se na adresi:
x

Тара - 52 викенда у Србији | Tara 52 vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости

ОВАКО ЗАМИШЉАМ РАЈ

Непрегледне шуме, величанствени поглед с видиковаца, кањон Дрине, језера... призори су лепота Националног парка који су навели директора Европске фондације за заштиту природе да Тару опише као земаљски рај. Свет Таре је још у 19. веку истраживао велики српски ботаничар Јосиф Панчић и открио дрво из леденог доба! Њему у част оно је названо Панчићева оморика.

СРЦЕ ТАРЕ

Предов Крст у кањону речице Дервенте је само срце Националног парка - идеално место за одмор ван домашаја цивилизације. У оквиру Националног парка постоје два већа туристичка центра с изграђеним одмаралиштима и хотелима -Митровац и Калуђерске баре.

ЧАРДАК НА РЕЦИ

Један од симбола Бајине Баште је усамљена брвнара подигнута на речној стени. „Кућа на Дрини“ већ скоро пола века одолева брзацима и бујицама, а слика тогнеобичног уточишта чамџија и пливача обишла је свет.

СТЕЋЦИ - ОБЕЛЕЖЈЕБАЛКАНА

Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска номиновале су своје средњовековне некрополе стећака за листу светске културне баштине. Реч је о јединственом културном феномену Балкана.Стећци на Перућцу и Растишту код Бајине Баште представљају део овог вредног наслеђа.

Најзанимљивијидогађаји:

* Дринскарегата, јул, БајинаБашта

* Дани Раче украј Дрине, октобар

Инфо

ТСЦ Бајина Башта,



Zanimljivosti

OVAKO ZAMIŠLjAM RAJ

Nepregledne šume, veličanstveni pogled s vidikovaca, kanjon Drine, jezera... prizori su lepota Nacionalnog parka koji su naveli direktora Evropske fondacije za zaštitu prirode da Taru opiše kao zemaljski raj. Svet Tare je još u 19. veku istraživao veliki srpski botaničar Josif Pančić i otkrio drvo iz ledenog doba! Njemu u čast ono je nazvano Pančićeva omorika.

SRCE TARE

Predov Krst u kanjonu rečice Dervente je samo srce Nacionalnog parka - idealno mesto za odmor van domašaja civilizacije. U okviru Nacionalnog parka postoje dva veća turistička centra s izgrađenim odmaralištima i hotelima -Mitrovac i Kaluđerske bare.

ČARDAK NA RECI

Jedan od simbola Bajine Bašte je usamljena brvnara podignuta na rečnoj steni. „Kuća na Drini“ već skoro pola veka odoleva brzacima i bujicama, a slika togneobičnog utočišta čamdžija i plivača obišla je svet.

STEĆCI - OBELEŽJEBALKANA

Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Hrvatska nominovale su svoje srednjovekovne nekropole stećaka za listu svetske kulturne baštine. Reč je o jedinstvenom kulturnom fenomenu Balkana.Stećci na Perućcu i Rastištu kod Bajine Bašte predstavljaju deo ovog vrednog nasleđa.

Najzanimljivijidogađaji:

* Drinskaregata, jul, BajinaBašta

* Dani Rače ukraj Drine, oktobar

Info

TSC Bajina Bašta,
x

Нови Сад 52 - викенда у Србији | Novi Sad 52 - vikenda u Srbiji

| | |

Најзанимљивији догађаји:

*Новосадске музичке свечаности – Номус, април

* Стеријино позорје, мај - јун, Српско народно позориште

* Музички фестивал EXIT, јул, Петроварадинска тврђава

* Cinema city– Међународни филмски фестивал, август–септембар

*Интернационални фестивал уличних свирача – ИФУС, септембар

* Футошка купусијада, новембар, Футог


Инфо:

ТО града Новог Сада,

Najzanimljiviji događaji:

*Novosadske muzičke svečanosti – Nomus, april

* Sterijino pozorje, maj - jun, Srpsko narodno pozorište

* Muzički festival EXIT, jul, Petrovaradinska tvrđava

* Cinema city– Međunarodni filmski festival, avgust–septembar

*Internacionalni festival uličnih svirača – IFUS, septembar

* Futoška kupusijada, novembar, Futog


Info:

TO grada Novog Sada,

Мајданпек, Кладово 52 - викенда у Србији | Majdanpek, Kladovo 52 - vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости
ГВОЗДЕНА ВРАТА
Прослављени истраживач подводног света Жак Кусто мерио је поноре Ђердапа – на месту Госпођин вир речно дно се налази на дубини од 90 метара! Ђердапска клисура није само најдубља већ је и највећа речна пробојница Старог континента. Римљани су јој дали име Гвоздена врата. Данашњи назив Ђердап има корен у староперсијској речи гирдап, која значи вртлог, вир.
БЕСМРТНИЦИ СА ДУНАВСКЕ ТЕРАСЕ
Лепенски вир је најстарије урбано насеље Европе! Ту древну културу, која је пре више од 9000 година знала за геометрију, открио је археолог „срећне руке“, професор Драгослав Срејовић.
Монументалне камене скулптуре риболиких божанстава са Дунавске терасе задивиле су свет: „Родоначелник“ се сматра за први портрет у историји уметности.

БЛАГА НАЦИОНАЛНОГ ПАРКА
Ђердап по много чему носи префикс нај: најлепши национални парк Европе, највећи природњачки и археолошки музеј у природи, најстарије геолошко наслеђе... Са видковаца Велики и Мали Штрбац пружају се најнестварнији погледи на клисуру моћне реке.

ГРАДИТЕЉСКИ ПОДВИГ АНТИЧКОГ СВЕТА
Гранични римски пут, мукотрпно пробијан кроз беспућа клисуре, потопила је брана хидроелектране. Данас о том подухвату сведочи чувена табла императора Трајана. Ту је настало и једно од ремек-дела чувеног архитекте Аполодара из Дамаска – камени мост преко Дунава, за који историчари кажу да је „хиљаду година био најдужи мост на свету“.


Најзанимљивији догађаји:
* Златна бућка Ђердапа, август, Текија
* Етно-фестивал, јул, Кладово

Инфо
ТО Мајданпек,
ТО Кладово,

Zanimljivosti
GVOZDENA VRATA
Proslavljeni istraživač podvodnog sveta Žak Kusto merio je ponore Đerdapa – na mestu Gospođin vir rečno dno se nalazi na dubini od 90 metara! Đerdapska klisura nije samo najdublja već je i najveća rečna probojnica Starog kontinenta. Rimljani su joj dali ime Gvozdena vrata. Današnji naziv Đerdap ima koren u staropersijskoj reči girdap, koja znači vrtlog, vir.
BESMRTNICI SA DUNAVSKE TERASE
Lepenski vir je najstarije urbano naselje Evrope! Tu drevnu kulturu, koja je pre više od 9000 godina znala za geometriju, otkrio je arheolog „srećne ruke“, profesor Dragoslav Srejović.
Monumentalne kamene skulpture ribolikih božanstava sa Dunavske terase zadivile su svet: „Rodonačelnik“ se smatra za prvi portret u istoriji umetnosti.

BLAGA NACIONALNOG PARKA
Đerdap po mnogo čemu nosi prefiks naj: najlepši nacionalni park Evrope, najveći prirodnjački i arheološki muzej u prirodi, najstarije geološko nasleđe... Sa vidkovaca Veliki i Mali Štrbac pružaju se najnestvarniji pogledi na klisuru moćne reke.

GRADITELjSKI PODVIG ANTIČKOG SVETA
Granični rimski put, mukotrpno probijan kroz bespuća klisure, potopila je brana hidroelektrane. Danas o tom poduhvatu svedoči čuvena tabla imperatora Trajana. Tu je nastalo i jedno od remek-dela čuvenog arhitekte Apolodara iz Damaska – kameni most preko Dunava, za koji istoričari kažu da je „hiljadu godina bio najduži most na svetu“.


Najzanimljiviji događaji:
* Zlatna bućka Đerdapa, avgust, Tekija
* Etno-festival, jul, Kladovo

Info
TO Majdanpek,
TO Kladovo,

Кучево, Жагубица 52 - викенда у Србији | Kučevo, Žagubica 52 - vikenda u Srbiji

| | |


Занимљивости
БАСНОСЛОВНО БОГАТСТВО
У Нересницу је тридесетих година 20. века допремљен багер за копање злата. Купило га је предузеће у коме је краљ Александар Карађорђевић био већински власник. До 1955. године, када је отишао у старо гвожђе, багер је извадио око седам тона чистог злата. Римски цар Хадријан је у кучевском крају имао руднике злата, сребра и гвожђа. Археометалуршки комплекс „Краку Лу Јордан“ код села Бродица био је важан антички металуршки центар.
ПОДЗЕМНИ КОЛОСЕУМ
По богатству накита, пећина Церемошња је више него раскошна. Најлепша дворана обликом веома подсећа на Колосеум, па је зато добила име „Арена“. Симбол Церемошње је прекрасни стуб назван „На вечној стражи“.

МОЛИТВЕНО ТИХОВАЊЕ
Манастир Горњак (14. век) задужбина је кнеза Лазара. Подигнут је у кањону Млаве на узаној заравни подно стрмих литица Јежевца. Чувени путописац Феликс Каниц је о утисцима са овог места записао: „Застали смо као опчињени раскошном идилом овог предела где су боравили српски пустињаци.“ Према предању, у капели Светог Саве, која је узидана у вертикалну стену изнад манастира, подвизавао се Свети Григорије Синаит.

ЗЕЛЕНА ВОДА ИЗ ДУБИНА
Врело Млаве најдубље је извориште у Европи. Има облик језера и налази се у природном амфитеатру окруженом шумама. Прозирни, смарагдни извор је култно место Влашких народних светковина.

Најзанимљивији догађаји:
* Хомољски мотиви, август, Кучево
* Сабор Врела Хомоља, јун, Жагубица

Инфо
ТО Кучево,
ТО Жагубица,


Zanimljivosti
BASNOSLOVNO BOGATSTVO
U Neresnicu je tridesetih godina 20. veka dopremljen bager za kopanje zlata. Kupilo ga je preduzeće u kome je kralj Aleksandar Karađorđević bio većinski vlasnik. Do 1955. godine, kada je otišao u staro gvožđe, bager je izvadio oko sedam tona čistog zlata. Rimski car Hadrijan je u kučevskom kraju imao rudnike zlata, srebra i gvožđa. Arheometalurški kompleks „Kraku Lu Jordan“ kod sela Brodica bio je važan antički metalurški centar.
PODZEMNI KOLOSEUM
Po bogatstvu nakita, pećina Ceremošnja je više nego raskošna. Najlepša dvorana oblikom veoma podseća na Koloseum, pa je zato dobila ime „Arena“. Simbol Ceremošnje je prekrasni stub nazvan „Na večnoj straži“.

MOLITVENO TIHOVANjE
Manastir Gornjak (14. vek) zadužbina je kneza Lazara. Podignut je u kanjonu Mlave na uzanoj zaravni podno strmih litica Ježevca. Čuveni putopisac Feliks Kanic je o utiscima sa ovog mesta zapisao: „Zastali smo kao opčinjeni raskošnom idilom ovog predela gde su boravili srpski pustinjaci.“ Prema predanju, u kapeli Svetog Save, koja je uzidana u vertikalnu stenu iznad manastira, podvizavao se Sveti Grigorije Sinait.

ZELENA VODA IZ DUBINA
Vrelo Mlave najdublje je izvorište u Evropi. Ima oblik jezera i nalazi se u prirodnom amfiteatru okruženom šumama. Prozirni, smaragdni izvor je kultno mesto Vlaških narodnih svetkovina.

Najzanimljiviji događaji:
* Homoljski motivi, avgust, Kučevo
* Sabor Vrela Homolja, jun, Žagubica

Info
TO Kučevo,
TO Žagubica,

Крушевац - 52 викенда у Србији | Kruševac 52 vikenda u Srbiji

| | |

НАСЛЕЂЕ СВЕТОГ КНЕЗА
Крушевац је град дубоко обележен владавином кнеза Лазара Хребељановића, који га је 1371. године подигао као своју нову престоницу. Уз остатке утврђења и чувену дворску цркву Лазарицу, у музеју града треба погледати копију кнежеве одоре, а вредно је видети и макету неоствареног Мештровићевог грандиозног Видовданског храма.

БАРЈАКТАР И ВИЛА
Споменик косовским јунацима даје печат граду из којег је српска војска, предвођена кнезом, пошла у трагични бој. Централна композиција представља рањеног барјактара Бошка Југовића који се бори сломљеног мача. У самртном часу долеће Вила, прихватајући барјак који симболизује борбу будућих поколења и подигнутом руком показује пут према Косову. Споменик је дело вајара Ђорђа Јовановића.

ПЛЕМЕНИТИ БАКСУЗИ, УГУРСУЗИ И НАМЋОРИ
Посебан „чарапански“ смисао за хумор и таленат за глуму одлике су духа града. Крушевачко позориште дало је плејаду изванредних глумаца, а о смислу за зачикивање и задевање можда понајвише говори хуманитарно удружење „Добра нарав“, засновано на правилу да највећи баксуз плаћа и највећи цех. Поред средњовековног наслеђа, у граду је очуван и снажни дух старе просперитетне вароши, а потом и града.


Најзанимљивији догађаји:
* Видовданске свечаности, јун, Крушевац
* Културно лето, Рибарска бања


NASLEĐE SVETOG KNEZA
Kruševac je grad duboko obeležen vladavinom kneza Lazara Hrebeljanovića, koji ga je 1371. godine podigao kao svoju novu prestonicu. Uz ostatke utvrđenja i čuvenu dvorsku crkvu Lazaricu, u muzeju grada treba pogledati kopiju kneževe odore, a vredno je videti i maketu neostvarenog Meštrovićevog grandioznog Vidovdanskog hrama.

BARJAKTAR I VILA
Spomenik kosovskim junacima daje pečat gradu iz kojeg je srpska vojska, predvođena knezom, pošla u tragični boj. Centralna kompozicija predstavlja ranjenog barjaktara Boška Jugovića koji se bori slomljenog mača. U samrtnom času doleće Vila, prihvatajući barjak koji simbolizuje borbu budućih pokolenja i podignutom rukom pokazuje put prema Kosovu. Spomenik je delo vajara Đorđa Jovanovića.

PLEMENITI BAKSUZI, UGURSUZI I NAMĆORI
Poseban „čarapanski“ smisao za humor i talenat za glumu odlike su duha grada. Kruševačko pozorište dalo je plejadu izvanrednih glumaca, a o smislu za začikivanje i zadevanje možda ponajviše govori humanitarno udruženje „Dobra narav“, zasnovano na pravilu da najveći baksuz plaća i najveći ceh. Pored srednjovekovnog nasleđa, u gradu je očuvan i snažni duh stare prosperitetne varoši, a potom i grada.


Najzanimljiviji događaji:
* Vidovdanske svečanosti, jun, Kruševac
* Kulturno leto, Ribarska banja

Сокобања, Алексинац 52 - викенда у Србији | Sokobanja, Aleksinac 52 - vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости
ОКРЕПЉУЈУЋА ВОДА СОКО-ГРАДА
Крајем 19. и почетком 20. века бања је била стециште српског племства и боема. Носи име по средњовековном утврђењу Соко-град, а најстарија бањска грађевина и понос града је стари турски амам подигнут на два термоминерална извора која су се користила још у доба старог Рима.

РЕЧИ НОБЕЛОВЦА И КОМЕДИОГРАФА
О благотворном утицају те бање постоје многа сведочења. Једно од њих оставио је знаменити Иво Андрић: „Ја не знам чега стварно има овде, али знам да после 15-20 дана боравка у Сокобањи, радим целу годину у Београду као препорођен.“ Славни комедиограф Бранислав Нушић написао је чувену бањску крилатицу: „Сокобања, Соко-град, дођеш стар, одеш млад.“

ЗАВЕТ ВЕЧНЕ ЉУБАВИ
Усамљена стена на излетишту Очно позната је као „Камен љубави“. Предање каже да су се ту волели Хајдук Вељко и Чучук Стана, а верује се да ће парови који се попну на стену остати у љубави до краја живота. Изнад Очна ствара се посебна ружа ветрова, а у близини је и водопад Рипаљка, највиши у Србији.

ЉУБАВНИК АНЕ КАРЕЊИНЕ
Храм Свете Тројице код Алексинца подигнут је на месту на коме је, борећи се за слободу Србије, погинуо руски пуковник Николај Рајевски. Личност Рајевског послужила је Лаву Толстоју за обликовање лика грофа Вронског у роману „Ана Карењина“.


Најзанимљивији догађаји:
* Међународни фестивал Прва хармоника – Сокобања, јул–август
* Сокобањско културно лето, јун–септембар
* Етно-фестивал „На Морави воденица стара“, јул, Алексинац

Инфо
ОТКС Сокобања,
ОТИС Алексинац,

Zanimljivosti
OKREPLjUJUĆA VODA SOKO-GRADA
Krajem 19. i početkom 20. veka banja je bila stecište srpskog plemstva i boema. Nosi ime po srednjovekovnom utvrđenju Soko-grad, a najstarija banjska građevina i ponos grada je stari turski amam podignut na dva termomineralna izvora koja su se koristila još u doba starog Rima.

REČI NOBELOVCA I KOMEDIOGRAFA
O blagotvornom uticaju te banje postoje mnoga svedočenja. Jedno od njih ostavio je znameniti Ivo Andrić: „Ja ne znam čega stvarno ima ovde, ali znam da posle 15-20 dana boravka u Sokobanji, radim celu godinu u Beogradu kao preporođen.“ Slavni komediograf Branislav Nušić napisao je čuvenu banjsku krilaticu: „Sokobanja, Soko-grad, dođeš star, odeš mlad.“

ZAVET VEČNE LjUBAVI
Usamljena stena na izletištu Očno poznata je kao „Kamen ljubavi“. Predanje kaže da su se tu voleli Hajduk Veljko i Čučuk Stana, a veruje se da će parovi koji se popnu na stenu ostati u ljubavi do kraja života. Iznad Očna stvara se posebna ruža vetrova, a u blizini je i vodopad Ripaljka, najviši u Srbiji.

LjUBAVNIK ANE KARENjINE
Hram Svete Trojice kod Aleksinca podignut je na mestu na kome je, boreći se za slobodu Srbije, poginuo ruski pukovnik Nikolaj Rajevski. Ličnost Rajevskog poslužila je Lavu Tolstoju za oblikovanje lika grofa Vronskog u romanu „Ana Karenjina“.


Najzanimljiviji događaji:
* Međunarodni festival Prva harmonika – Sokobanja, jul–avgust
* Sokobanjsko kulturno leto, jun–septembar
* Etno-festival „Na Moravi vodenica stara“, jul, Aleksinac

Info
OTKS Sokobanja,
OTIS Aleksinac,

Bor, Negotin 52 - vikenda u Srbiji | Бор, Неготин 52 - викенда у Србији

| | |

Zanimljivosti

OTKRIĆE TROJICE VELIČANSTVENIH

Srpski industrijalac Đorđe Vаjfert, rudarski stručnjak Feliks Hofmаn, banatski Nemac, i češkiinženjer Franja Šištek otkrili su blago kojem se nisu nadali. Trаžili su zlаto, a pronašli obilje bakra. Koncesije za eksploаtаciju rudnog blаgа dobili su Francuzi i otud se danas u Boru mogu videti zdanja poput Direkcije Francuskog društva Borskih rudnika i ambijentalne celine „Francuska kolonija“.

MESEČEV PEJZAŽ I GULIVER

Pored nestvarnog prizora Površinskog kopa Bor, vredno je pogledati i gorostasan Damper, najveći eksponat Muzeja rudarstva i metalurgije. Prava atrakcija je i rudarski „Caffe Jama“, uklesan u stenu 400 metaraispod zemlje, na 11. horizontu.

GRAD U KOJEM ŽIVI VINO

Vina Negotinske krajine bila su rado viđena širom Evrope i Rusije, a Austrougarska je čak imala svoj poseban konzulat za trgovinu negotinskim vinima. Vinogradari ovog kraja su od 17. veka počeli da prave svoje pimnice – svojevrsne kamene gradove u kojima su čuvali vino.Ostali su sačuvani predivni ambijenti Rajačkih, Rogljevskih, Smedovačkih, Štubičkih i Bratujevačkih naselja vina.

UMILNO POJANJE

Slavni Negotinac, kompozitor Stevan Stojanović Mokranjac najveći deo svog stvaralaštva posvetio je pravoslavnoj duhovnoj muzici. Njegova Liturgija i liturgijska Heruvimska pesma smatraju se za najlepša dela srpske horske muzike. Poznate su i njegove rukoveti – spletovi pesama sa folklornim motivima.

Najzanimljiviji događaji:

* Dani Brestovačke banje, avgust

* Mokranjčevi dani, septembar, Negotin

* Negotinski vašari, 8. maj, 12. jul i 21–23. septembar

Info

TO Bor,

TO Negotin,


Занимљивости
ОТКРИЋЕ ТРОЈИЦЕ ВЕЛИЧАНСТВЕНИХ
Српски индустријалац Ђорђе Вајферт, рударски стручњак Феликс Хофман, банатски Немац, и чешки инжењер Фрања Шиштек открили су благо којем се нису надали. Тражили су злато, а пронашли обиље бакра. Концесије за експлоатацију рудног блага добили су Французи и отуд се данас у Бору могу видети здања попут Дирекције Француског друштва Борских рудника и амбијенталне целине „Француска колонија“.

МЕСЕЧЕВ ПЕЈЗАЖ И ГУЛИВЕР
Поред нестварног призора Површинског копа Бор, вредно је погледати и горостасан Дампер, највећи експонат Музеја рударства и металургије. Права атракција је и рударски „Цаффе Јама“, уклесан у стену 400 метара испод земље, на 11. хоризонту.

ГРАД У КОЈЕМ ЖИВИ ВИНО
Вина Неготинске крајине била су радо виђена широм Европе и Русије, а Аустроугарска је чак имала свој посебан конзулат за трговину неготинским винима. Виноградари овог краја су од 17. века почели да праве своје пимнице – својеврсне камене градове у којима су чували вино. Остали су сачувани предивни амбијенти Рајачких, Рогљевских, Смедовачких, Штубичких и Братујевачких насеља вина.

УМИЛНО ПОЈАЊЕ
Славни Неготинац, композитор Стеван Стојановић Мокрањац највећи део свог стваралаштва посветио је православној духовној музици. Његова Литургија и литургијска Херувимска песма сматрају се за најлепша дела српске хорске музике. Познате су и његове руковети – сплетови песама са фолклорним мотивима.



Најзанимљивији догађаји:
* Дани Брестовачке бање, август
* Мокрањчеви дани, септембар, Неготин
* Неготински вашари, 8. мај, 12. јул и 21–23. септембар

Инфо
ТО Бор,
ТО Неготин,
x

Копаоник- 52 викенда у Србији | Kopaonik - 52 vikenda u Srbiji

| | |

PANČIĆEV IZBOR

Kopaonik je najveća i najviša planina u središtu naše zemlje i zato se naziva „krov Srbije“. Iz utrobe te vulkanske planine izviru lekovite vode, poput vrelih izvora Jošaničke banje. Veliki srpski prirodnjak Josif Pančić odabrao je jedan kopaonički vrh sa čarobnim pogledom za mesto na kojem će večno počivati. Danas se tu nalazi njegov mauzolej, a vrh nosi njegove ime.

NEBESKE STOLICE I DRUGE ČAROLIJE

Predeli Kopaonika kriju nesvakidašnja i neočekivana mesta: arheološki lokalitet poetičnog imena „Nebeske stolice“, plutajuće ostrvo na jezeru Semeteš, bukove Samokovske reke, vodopade, vidikovce, bele stene...

ZEMLJE KRALJICE MAJKE

Francuska princeza Jelena Anžujska je udajom za Uroša I Nemanjića postala kraljica Srbije. Narod je voleo tu obrazovanu i plemenitu strankinju, koja je svojim delima zaslužila da postane srpska svetiteljka. Kraljica Jelena podigla je Bogorodičinu crkvu manastira Gradac, gde je i sahranjena. Danas je to ženski manastir čije sestrinstvo, poštujući svetu ktitorku, neguje vrhunsku ikonopisnu i modernu umetnost.

Najzanimljiviji događaji:

* Raške duhovne svečanosti, avgust, Raška
* Dani kraljice Jelene, maj, Raška, manastir Gradac
* Zlatne ruke Brusa, avgust, Brus

ПАНЧИЋЕВ ИЗБОР

Копаоник је највећа и највиша планина у средишту наше земље и зато се назива „кров Србије“. Из утробе те вулканске планине извиру лековите воде, попут врелих извора Јошаничке бање. Велики српски природњак Јосиф Панчић одабрао је један копаонички врх са чаробним погледом за место на којем ће вечно почивати. Данас се ту налази његов маузолеј, а врх носи његове име.

НЕБЕСКЕ СТОЛИЦЕ И ДРУГЕ ЧАРОЛИЈЕ

Предели Копаоника крију несвакидашња и неочекивана места: археолошки локалитет поетичног имена „Небеске столице“, плутајуће острво на језеру Семетеш, букове Самоковске реке, водопаде, видиковце, беле стене...

ЗЕМЉЕ КРАЉИЦЕ МАЈКЕ

Француска принцеза Јелена Анжујска је удајом за Уроша И Немањића постала краљица Србије. Народ је волео ту образовану и племениту странкињу, која је својим делима заслужила да постане српска светитељка. Краљица Јелена подигла је Богородичину цркву манастира Градац, где је и сахрањена. Данас је то женски манастир чије сестринство, поштујући свету ктиторку, негује врхунску иконописну и модерну уметност.

Најзанимљивији догађаји:

* Рашке духовне свечаности, август, Рашка
* Дани краљице Јелене, мај, Рашка, манастир Градац
* Златне руке Бруса, август, Брус

Краљево - 52 викенда у Србији | Kraljevo - 52 vikenda u Srbiji

| | |

МЕРМЕРНА ЛЕПОТИЦА
Богородичина црква манастира Студеница блиста у својој белини. Сазидана је од белог мермера и украшена каменом пластиком која по лепоти није превазиђена у српској средњовековној уметности. Чувена студеничка фреска је монументално „Распеће“, а читав комплекс је уписан на листу Унеска.

КРУНИДБЕНА ЦРКВА
Манастир Жича је прво седиште српске архиепископије изграђено на бираном месту – подједнако удаљеном од византијског Цариграда и латинског Рима. Жича је позната као крунидбена црква српских владара. На грбу града Краљева налази се седам круна, које симболизују миропомазање седам српских владара. Легенда каже да су за сваког краља отварана нова врата и зато се у народу манастир зове „седмоврата Жича“.

ДОЛИНА ЈОРГОВАНА
Када се српски краљ Урош Први Немањић женио француском принцезом Јеленом Анжујском наредио је да се целом долином Ибра посаде јорговани како би будућу краљицу тај крајолик подсећао на родну Провансу.

ГРАД У ПЕСКУ НАЦРТАН
Урбанистички занимљив град са централним тргом са којег се звездасто шире улице настао је, каже једна прича, у тепсији с песком. Кнез Милош Обреновић је својом руком у песку исцртао план данашњег града.


Најзанимљивији догађаји:
Нарцисима у походе, мај, Столови
Дани јоргована, мај, Краљево
Ибарски весели спуст, јун– јул

MERMERNA LEPOTICA
Bogorodičina crkva manastira Studenica blista u svojoj belini. Sazidana je od belog mermera i ukrašena kamenom plastikom koja po lepoti nije prevaziđena u srpskoj srednjovekovnoj umetnosti. Čuvena studenička freska je monumentalno „Raspeće“, a čitav kompleks je upisan na listu Uneska.

KRUNIDBENA CRKVA
Manastir Žiča je prvo sedište srpske arhiepiskopije izgrađeno na biranom mestu – podjednako udaljenom od vizantijskog Carigrada i latinskog Rima. Žiča je poznata kao krunidbena crkva srpskih vladara. Na grbu grada Kraljeva nalazi se sedam kruna, koje simbolizuju miropomazanje sedam srpskih vladara. Legenda kaže da su za svakog kralja otvarana nova vrata i zato se u narodu manastir zove „sedmovrata Žiča“.

DOLINA JORGOVANA
Kada se srpski kralj Uroš Prvi Nemanjić ženio francuskom princezom Jelenom Anžujskom naredio je da se celom dolinom Ibra posade jorgovani kako bi buduću kraljicu taj krajolik podsećao na rodnu Provansu.

GRAD U PESKU NACRTAN
Urbanistički zanimljiv grad sa centralnim trgom sa kojeg se zvezdasto šire ulice nastao je, kaže jedna priča, u tepsiji s peskom. Knez Miloš Obrenović je svojom rukom u pesku iscrtao plan današnjeg grada.


Najzanimljiviji događaji:
Narcisima u pohode, maj, Stolovi
Dani jorgovana, maj, Kraljevo
Ibarski veseli spust, jun– jul

Панчево, Ковачица - 52 викенда у Србији | Pančevo, Kovačica - 52 vikenda u Srbiji

| | |

DAREŽLJIVI VELIKAN

Veliki industrijalac i dobrotvor Đorđe Vajfert u životu se čvrsto držao načela: „Treba davati da bi se opet steklo.“ U svom rodnom Pančevu izgradio je Aninu crkvu i zgradu na katoličkom groblju. Deo vrednog industrijskog nasleđa grada je pivara Vajfert, Crveni magacin, te dva svetionika na ušću Tamiša u Dunav.

STARČEVAČKA KULTURA

Nalazi s lokaliteta „Starčevo Grad“toliko su značajni da je čitava kultura starijeg neolita na Centralnom Balkanu nazvana „starčevačka“. Njena posebna odlika je keramika slikana belom, crnom i crvenom bojom.

METROPOLA NAIVE

Kovačica je malo slovačko mesto s međunarodnom slavom. Rodonačelnici naivnog slikarstva Paluška i Sokol, a potom Halupova, Jona i drugi stvorili su posebnu estetiku, koja je zadivila svet. Vredno je obići i radionicu graditelja violina i galeriju naive u obližnjem rumunskom selu Uzdin.

SA PAŠNJAKA DO NAUČENJAKA

Fizičar svetskog glasa Mihajlo Pupin rođen je u Idvoru. Muzejski kompleks njemu posvećen sastoji se od tri celine: muzeja, rodne kuće i zadužbine.

|

ДАРЕЖЉИВИ ВЕЛИКАН
Велики индустријалац и добротвор Ђорђе Вајферт у животу се чврсто држао начела: „Треба давати да би се опет стекло.“ У свом родном Панчеву изградио је Анину цркву и зграду на католичком гробљу. Део вредног индустријског наслеђа града је пивара Вајферт, Црвени магацин, те два светионика на ушћу Тамиша у Дунав.

СТАРЧЕВАЧКА КУЛТУРА
Налази с локалитета „Старчево Град“ толико су значајни да је читава култура старијег неолита на Централном Балкану названа „старчевачка“. Њена посебна одлика је керамика сликана белом, црном и црвеном бојом.

МЕТРОПОЛА НАИВЕ
Ковачица је мало словачко место с међународном славом. Родоначелници наивног сликарства Палушка и Сокол, а потом Халупова, Јона и други створили су посебну естетику, која је задивила свет. Вредно је обићи и радионицу градитеља виолина и галерију наиве у оближњем румунском селу Уздин.

СА ПАШЊАКА ДО НАУЧЕЊАКА
Физичар светског гласа Михајло Пупин рођен је у Идвору. Музејски комплекс њему посвећен састоји се од три целине: музеја, родне куће и задужбине.

Врњачка бања - 52 викенда у Србији | Vrnjačka banja - 52 vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости
СЕДАМ ИЗВОРА
У Врњачкој бањи лечили су се стари Римљани и о томе сведочи локалитет Фонс Романус. Модерна бања је рођена у лето 1869. године, када је и званично отворена прва сезона. Данас се користи чак седам лековитих извора: Топла вода, Слатина, Снежник, Језеро, Борјак, Бели извор и Врњачко врело.

ДВОРАЦ И ВРТОВИ
Понос града је здање „Замак културе“, некадашњи летњиковац генерала Белимарковића, изграђен крајем 19. века. Симбол Врњачке бање и најчешћи мотив разгледница је Термално купатило и велика цветна рундела у средишту парка. Заштитни знак су и пространи паркови европске вртне архитектуре, у којима се налази и нови јапански врт.

ТРАДИЦИЈА ВЕДРИНЕ
Од самог оснивања у Бању се долазило на лечење и окрепљење, али и на весела дружења. Традиција одржавања балова и кермеса се, мењајући облике, одржала до данас. Најбољи репрезент тог духа је Врњачки карневал.
КЉУЧ СРЦА
Једна стара градска прича говори о љубави коју је прекинуо Први светски рат. Официра Рељу ратни вихор је однео у Грчку, где је заволео другу девојку и њоме се оженио. Али авај, Нада није могла да га заборави. До краја живота чекала ге је на мосту њихових састанака. Видевши је како вене, девојке су под окриљем ноћи почеле да долазе на мост и катанцима „закључавају“ срца својих момака.

Најзанимљивији догађаји:
* Врњачки карневал, јул
* Фестивал филмског сценарија, август

Инфо
ТО Врњачка Бања,


Zanimljivosti
SEDAM IZVORA
U Vrnjačkoj banji lečili su se stari Rimljani i o tome svedoči lokalitet Fons Romanus. Moderna banja je rođena u leto 1869. godine, kada je i zvanično otvorena prva sezona. Danas se koristi čak sedam lekovitih izvora: Topla voda, Slatina, Snežnik, Jezero, Borjak, Beli izvor i Vrnjačko vrelo.

DVORAC I VRTOVI
Ponos grada je zdanje „Zamak kulture“, nekadašnji letnjikovac generala Belimarkovića, izgrađen krajem 19. veka. Simbol Vrnjačke banje i najčešći motiv razglednica je Termalno kupatilo i velika cvetna rundela u središtu parka. Zaštitni znak su i prostrani parkovi evropske vrtne arhitekture, u kojima se nalazi i novi japanski vrt.

TRADICIJA VEDRINE
Od samog osnivanja u Banju se dolazilo na lečenje i okrepljenje, ali i na vesela druženja. Tradicija održavanja balova i kermesa se, menjajući oblike, održala do danas. Najbolji reprezent tog duha je Vrnjački karneval.
KLjUČ SRCA
Jedna stara gradska priča govori o ljubavi koju je prekinuo Prvi svetski rat. Oficira Relju ratni vihor je odneo u Grčku, gde je zavoleo drugu devojku i njome se oženio. Ali avaj, Nada nije mogla da ga zaboravi. Do kraja života čekala ge je na mostu njihovih sastanaka. Videvši je kako vene, devojke su pod okriljem noći počele da dolaze na most i katancima „zaključavaju“ srca svojih momaka.

Najzanimljiviji događaji:
* Vrnjački karneval, jul
* Festival filmskog scenarija, avgust

Info
TO Vrnjačka Banja,

Крагујевац, Кнић 52 - викенда у Србији | Kragujevac, Knić 52 - vikenda u Srbiji

| | |

Занимљивости
У СВЕМУ ПРВИ
По налогу великог књаза Милоша Обреновића, у Крагујевцу – првој нововековној престоници српске државе, основани су: први суд, прва гимназија, прве новине, први театар... У овом граду настала је и српска индустрија: изливен је први топ, засијала прва сијалица...

КНЕЖЕВ АРСЕНАЛ
Кнежев арсенал јединствени је војноиндустријски и архитектонски комплекс у Европи. Састоји се од фабричких зграда и радионица с краја 19. и почетка 20. века. У оквиру арсенала налази се музеј „Стара ливница”, који приказује узбудљива времена и домете индустријске револуције.

КРВАВА БАЈКА
Стихови Десанке Максимовић: „Било је то у некој земљи сељака/ на брдовитом Балкану,/
умрла је мученичком смрћу /чета ђака/ у једном дану” потресно сведоче о суровости немачких окупатора који су 1941. године за два дана стрељали више хиљада цивила.

ФИЋА ФЕСТ
Крагујевачка Застава била је највећа фабрика аутомобила у бившој Југославији. Године 1955. произвела је првог „фићу” – култно национално возило. Са фабричких трака изашло је 923.487 симпатичних малих аутомобила! Однедавно у Крагујевцу се одржава фестивал олдтајмера „Фића Фест”.

Најзанимљивији догађаји:
* Велики школски час, 21. октобар, Крагујевац.
* Ликовна колонија „Гружанска јесен”, септембар, Кнић

Инфо
ГТО Крагујевац, www. gtokg.org.rs
ТО Кнић,

Zanimljivosti
U SVEMU PRVI
Po nalogu velikog knjaza Miloša Obrenovića, u Kragujevcu – prvoj novovekovnoj prestonici srpske države, osnovani su: prvi sud, prva gimnazija, prve novine, prvi teatar... U ovom gradu nastala je i srpska industrija: izliven je prvi top, zasijala prva sijalica...

KNEŽEV ARSENAL
Knežev arsenal jedinstveni je vojnoindustrijski i arhitektonski kompleks u Evropi. Sastoji se od fabričkih zgrada i radionica s kraja 19. i početka 20. veka. U okviru arsenala nalazi se muzej „Stara livnica”, koji prikazuje uzbudljiva vremena i domete industrijske revolucije.

KRVAVA BAJKA
Stihovi Desanke Maksimović: „Bilo je to u nekoj zemlji seljaka/ na brdovitom Balkanu,/
umrla je mučeničkom smrću /četa đaka/ u jednom danu” potresno svedoče o surovosti nemačkih okupatora koji su 1941. godine za dva dana streljali više hiljada civila.

FIĆA FEST
Kragujevačka Zastava bila je najveća fabrika automobila u bivšoj Jugoslaviji. Godine 1955. proizvela je prvog „fiću” – kultno nacionalno vozilo. Sa fabričkih traka izašlo je 923.487 simpatičnih malih automobila! Odnedavno u Kragujevcu se održava festival oldtajmera „Fića Fest”.

Najzanimljiviji događaji:
* Veliki školski čas, 21. oktobar, Kragujevac.
* Likovna kolonija „Gružanska jesen”, septembar, Knić

Info
GTO Kragujevac, www. gtokg.org.rs
TO Knić,
x

Трстеник, Александровац - 52 викенда у Србији | Trstenik, Aleksandrovac - 52 vikenda u Srbiji

| | |


Занимљивости
ПОХВАЛА ЉУБАВИ
Градња манастира Љубостиња почела је пред сам Косовски бој. Према предању, кнегиња Милица одабрала је то место за своју задужбину зато што је ту срела и заволела свог будућег мужа кнеза Лазара. Име манастира на црквенословенском језику значи место љубави. Црква Успења Пресвете Богородице сматра се за драгуљ моравске градитељске школе. У Љубостињи су настали и најлепши стихови српске средњовековне књижевности, које је написала и у свили извезла племкиња и монахиња Јефимија.

ДРЕВНО ВИНОГОРЈЕ
Винова лоза је у Жупи почела да се гаји још у доба старог Рима, а први писани извори о виногорју потичу с краја 12. века. Славни кнез Лазар Хребељановић имао је своје подруме у пољани Крушевица. Најпознатија аутентична сорта жупског грожђа је прокупац и стара је око 1.000 година, а позната је и нешто млађа мирисна тамјаника.

МОРАВСКА ВАРОШ
Кућа Катића из средине 19. века слови за једну од најлепших кућа моравске Србије, а Стара трстеничка
чаршија и данас живо подсећа на доба успона трговине и занатства. Трстенички крај успео је да сачува део ове традиције: у свету је познат по калемарима из села Велика Дренова, мајсторима клесања розета и воденичних каменова.

Најзанимљивији догађаји:
*„Јефимијини дани“, јуни, Трстеник,
* Међународни фестивал класичне музике „КозАрт“, август, Александровац
* Жупска берба, септембар, Александровац

Инфо
ТО Александровац,
ТО Трстеник,


Zanimljivosti
POHVALA LjUBAVI
Gradnja manastira Ljubostinja počela je pred sam Kosovski boj. Prema predanju, kneginja Milica odabrala je to mesto za svoju zadužbinu zato što je tu srela i zavolela svog budućeg muža kneza Lazara. Ime manastira na crkvenoslovenskom jeziku znači mesto ljubavi. Crkva Uspenja Presvete Bogorodice smatra se za dragulj moravske graditeljske škole. U Ljubostinji su nastali i najlepši stihovi srpske srednjovekovne književnosti, koje je napisala i u svili izvezla plemkinja i monahinja Jefimija.

DREVNO VINOGORJE
Vinova loza je u Župi počela da se gaji još u doba starog Rima, a prvi pisani izvori o vinogorju potiču s kraja 12. veka. Slavni knez Lazar Hrebeljanović imao je svoje podrume u poljani Kruševica. Najpoznatija autentična sorta župskog grožđa je prokupac i stara je oko 1.000 godina, a poznata je i nešto mlađa mirisna tamjanika.

MORAVSKA VAROŠ
Kuća Katića iz sredine 19. veka slovi za jednu od najlepših kuća moravske Srbije, a Stara trstenička
čaršija i danas živo podseća na doba uspona trgovine i zanatstva. Trstenički kraj uspeo je da sačuva deo ove tradicije: u svetu je poznat po kalemarima iz sela Velika Drenova, majstorima klesanja rozeta i vodeničnih kamenova.

Najzanimljiviji događaji:
*„Jefimijini dani“, juni, Trstenik,
* Međunarodni festival klasične muzike „KozArt“, avgust, Aleksandrovac
* Župska berba, septembar, Aleksandrovac

Info
TO Aleksandrovac,
TO Trstenik,

Jagodina, Ćuprija - 52 vikenda u Srbiji | Јагодина, Ћуприја - 52 викенда у Србији

| | |

СВА ЧУДА ЂУРЂЕВОГ БРДА
Спортско-туристички комплекс „Поток Ђурђево брдо“ састоји се од неколико занимљивих целина: Музеја воштаних фигура, јединог у Србији, великог Аква парка и атрактивног Зоо врта. Ђурђево брдо је негован парк са летњом позорницом и столетним липама.

СВЕТ САМОНИКЛЕ УМЕТНОСТИ
Јанко Брашић, земљорадник и уметник из села Опарић, заслужан је што у Јагодини постоји Музеј наивне И маргиналне уметности. Његове слике биле су зачетак збирке у којој су данас сабрана вредна дела самоуких стваралаца са простора бивше Југославије и Европе. У том раскошном свету боја и мотива могу се видети дела светских класика као што су Сава Секулић, Илија Башичевић Босиљ, Емерик Фејеш...

ПУТОВАЊЕ СВЕТОГ КНЕЗА
Манастир Раваница (14. век) задужбина је и гробна црква кнеза Лазара Хребељановића. Драматични догађаји у историји Србије могу се пратити у причи о судбини кнежевих земних остатака: у великој сеоби Срба крајем 17. века мошти светог кнеза однете су најпре у Сент Андреју, а потом у фрушкогорски манастир Врдник. За време Другог светског рата кнежев ћивот је пренет у београдску Саборну цркву. Шест векова након боја на Косову, 1989. године, свети цар се поново вратио у мир своје Раванице.

ХОРРЕУМ МАРГИ
Данашња Ћуприја постојала је у доба Рима и звала се Хорреум Марги, што значи житница Мораве. О Морави је испевано много народних песама које славе њену плодности, али и ћуди.

SVA ČUDA ĐURĐEVOG BRDA
Sportsko-turistički kompleks „Potok Đurđevo brdo“ sastoji se od nekoliko zanimljivih celina: Muzeja voštanih figura, jedinog u Srbiji, velikog Akva parka i atraktivnog Zoo vrta. Đurđevo brdo je negovan park sa letnjom pozornicom i stoletnim lipama.

SVET SAMONIKLE UMETNOSTI
Janko Brašić, zemljoradnik i umetnik iz sela Oparić, zaslužan je što u Jagodini postoji Muzej naivne I marginalne umetnosti. Njegove slike bile su začetak zbirke u kojoj su danas sabrana vredna dela samoukih stvaralaca sa prostora bivše Jugoslavije i Evrope. U tom raskošnom svetu boja i motiva mogu se videti dela svetskih klasika kao što su Sava Sekulić, Ilija Bašičević Bosilj, Emerik Feješ...

PUTOVANjE SVETOG KNEZA
Manastir Ravanica (14. vek) zadužbina je i grobna crkva kneza Lazara Hrebeljanovića. Dramatični događaji u istoriji Srbije mogu se pratiti u priči o sudbini kneževih zemnih ostataka: u velikoj seobi Srba krajem 17. veka mošti svetog kneza odnete su najpre u Sent Andreju, a potom u fruškogorski manastir Vrdnik. Za vreme Drugog svetskog rata knežev ćivot je prenet u beogradsku Sabornu crkvu. Šest vekova nakon boja na Kosovu, 1989. godine, sveti car se ponovo vratio u mir svoje Ravanice.

HORREUM MARGI
Današnja Ćuprija postojala je u doba Rima i zvala se Horreum Margi, što znači žitnica Morave. O Moravi je ispevano mnogo narodnih pesama koje slave njenu plodnosti, ali i ćudi.

Златибор - 52 викенда у Србији | Zlatibor - 52 vikenda u Srbiji

| | |


Занимљивости
ПЛОДОТВОРНИ БЛАГОСЛОВ
Туристички Златибор рођен је када се, као у свакој доброј причи, појавио један краљ. Почетак развоја српског планинског драгуља везује се за 1893. годину, кад је у посету стигао краљ Александар Обреновић. На извору Кулашевац, данашњој Краљевој чесми, краљ је благословио замисао о изградњи ваздушне бање. Од тада не престаје динамични развој те сунчане планине благотворног ваздуха.

ЕПСКИ СВЕТ СИРОГОЈНА
Музеј на отвореном „Старо село“ јединствен је у Србији. На прелепом пропланку с крајоликом до детаља је дочаран ишчезли свет горштака: музејску поставку чине аутентичне брвнаре с покућством и рукотворинама, просторије у којима се сушило воће, правила бурад за ракију, обликовала грнчарија, пекао хлеб...

ГЕНЕРАЦИЈЕ ПЛЕТИЉА
Руком плетени уникатни џемпери са мотивима златиборског краја прославили су Сирогојно. Модна креаторка Добрила Смиљанић је пре више од пола века окупила умешне плетиље и лансирала их у свет. Џемпере из Сирогојна носиле су енглеска краљице Елизабета ИИ, Ненси Реган, Раиса Горбачов...

АРХИТЕКТУРА ПРИРОДЕ
Стопића пећину одликује јединствен накит. Посебно су занимљиве њене „каде“ – удубљења из којих се вода слива у необично лепим каскадама.


Најзанимљивији догађаји:
* Пршутијада, јануар, Мачкат
* Златиборско лето

Инфо
ТО Златибор,

Zanimljivosti
PLODOTVORNI BLAGOSLOV
Turistički Zlatibor rođen je kada se, kao u svakoj dobroj priči, pojavio jedan kralj. Početak razvoja srpskog planinskog dragulja vezuje se za 1893. godinu, kad je u posetu stigao kralj Aleksandar Obrenović. Na izvoru Kulaševac, današnjoj Kraljevoj česmi, kralj je blagoslovio zamisao o izgradnji vazdušne banje. Od tada ne prestaje dinamični razvoj te sunčane planine blagotvornog vazduha.

EPSKI SVET SIROGOJNA
Muzej na otvorenom „Staro selo“ jedinstven je u Srbiji. Na prelepom proplanku s krajolikom do detalja je dočaran iščezli svet gorštaka: muzejsku postavku čine autentične brvnare s pokućstvom i rukotvorinama, prostorije u kojima se sušilo voće, pravila burad za rakiju, oblikovala grnčarija, pekao hleb...

GENERACIJE PLETILjA
Rukom pleteni unikatni džemperi sa motivima zlatiborskog kraja proslavili su Sirogojno. Modna kreatorka Dobrila Smiljanić je pre više od pola veka okupila umešne pletilje i lansirala ih u svet. Džempere iz Sirogojna nosile su engleska kraljice Elizabeta II, Nensi Regan, Raisa Gorbačov...

ARHITEKTURA PRIRODE
Stopića pećinu odlikuje jedinstven nakit. Posebno su zanimljive njene „kade“ – udubljenja iz kojih se voda sliva u neobično lepim kaskadama.


Najzanimljiviji događaji:
* Pršutijada, januar, Mačkat
* Zlatiborsko leto

Info
TO Zlatibor,

Ивањица, Голија Ариље 52 - викенда у Србији | Ivanjica, Golija Arilje 52 - vikenda u Srbiji

| | |


Занимљивости
РЕЗЕРВАТ РЕТКОСТИ
Лепа варош Ивањица подигнута је „у крилу седам планина“ – Голије, Јавора, Мучња, Чемерна, Чемернице, Радочела и Кукутнице. Најпознатија ивањичка планина је Голија, коју је због изузетне природе Унеско прогласио за резерват биосфере. Ивањица је и прва ваздушна бања Србије.

ИВАЊИЧКИ ДАН
У време када је струја била непознаница и за многе градове Европе, давне 1911. године пуштена је у рад хидроцентрала Моравица. „Од данас је у Ивањици вечити дан“, поздравили су мештани њено отварање. Хидроцентрала ради и данас, а посебно је леп плато са погледом на водопад.

ПЛАВИ АНЂЕО
Црква Св. Ахилија у Ариљу (13. век) задужбина је краља Драгутина из владарске лозе Немањића. Стилски припада рашкој школи и има изванредне фреске. Уз ктиторску композицију, издваја се фреска Св. архангела Гаврила, коју је опевао велики песник Бранко Миљковић: „Ко тебе није видео тај не зна Себе...“

БРОНЗАНА МАЛИНА
Ариље је центар српског малинарства, а „Ариљска малина” је познати домаћи бренд. Већина житеља овог краја бави се производњом „црвеног злата“, па су људи због поштовања према воћки која их храни подигли Споменик малини.


Најзанимљивији догађаји:
*Фестивал изворне српске песме, август, Прилике
* Нушићијада, август - септембар, Ивањица
* Арлем, јул, Ариље

Инфо:
ТО Ивањица,
ТО Ариље:

Zanimljivosti
REZERVAT RETKOSTI
Lepa varoš Ivanjica podignuta je „u krilu sedam planina“ – Golije, Javora, Mučnja, Čemerna, Čemernice, Radočela i Kukutnice. Najpoznatija ivanjička planina je Golija, koju je zbog izuzetne prirode Unesko proglasio za rezervat biosfere. Ivanjica je i prva vazdušna banja Srbije.

IVANjIČKI DAN
U vreme kada je struja bila nepoznanica i za mnoge gradove Evrope, davne 1911. godine puštena je u rad hidrocentrala Moravica. „Od danas je u Ivanjici večiti dan“, pozdravili su meštani njeno otvaranje. Hidrocentrala radi i danas, a posebno je lep plato sa pogledom na vodopad.

PLAVI ANĐEO
Crkva Sv. Ahilija u Arilju (13. vek) zadužbina je kralja Dragutina iz vladarske loze Nemanjića. Stilski pripada raškoj školi i ima izvanredne freske. Uz ktitorsku kompoziciju, izdvaja se freska Sv. arhangela Gavrila, koju je opevao veliki pesnik Branko Miljković: „Ko tebe nije video taj ne zna Sebe...“

BRONZANA MALINA
Arilje je centar srpskog malinarstva, a „Ariljska malina” je poznati domaći brend. Većina žitelja ovog kraja bavi se proizvodnjom „crvenog zlata“, pa su ljudi zbog poštovanja prema voćki koja ih hrani podigli Spomenik malini.


Najzanimljiviji događaji:
*Festival izvorne srpske pesme, avgust, Prilike
* Nušićijada, avgust - septembar, Ivanjica
* Arlem, jul, Arilje

Info:
TO Ivanjica,
TO Arilje:

Knjaževac, Svrljig - 52 vikenda u Srbiji | Књажевац, Сврљиг - 52 викенда у Србији

| | |


БИСЕР ПРИРОДЕ – СТАРА ПЛАНИНА
Крајолику Старе планине печат дају густе шуме, пространи пашњаци и сликовита села. Стена Бабин зуб, са 1758 метара надморске висине, где се један одстењак издваја обликом који подсећа на стари зуб, заштитни је знак планине. Посебно занимљива места су долина потока Бигар, највиши врх Миџор и меандри Темштице.

ЖИВОПИСНИ ГРАД

Књажевачка стара чаршија, са лепим шареним кућама и малим мостовима на Тимоку, изузетно прија оку. Почетком 20. века у вароши је боравио чувени архитекта Ле Корбизје. Инспирисан призором, нацртао је град, а његов цртеж се чува у Народном музеју у Београду.

ЗЛОГЛАСНА КУЛА

Књажевац се некада звао Гургусовац. У граду је постојала истоимена кула, у којој је кнез Александар Карађорђевић у суровим условима заточио своје противнике. Када се кнез Милош вратио на власт, наредио је да се кула спали. У знак захвалности Гургусовчани су варош назвали Књажевац.

РОМАН О ЧАРАПАМА

Разноврсне у стилизацији и бојама, двопређне чарапе су изразити представници народне уметности. Орнаменти на плетеним чарапама достигли су свој врхунац управо у књажевачком крају. Уз богату збирку чарапа, у Завичајном музеју чува се јединствен албум са цртежима који приказује умећа плетиља тимочког краја. Та драгоцена збирка дело је супружника Светозара и Видосаве Поповић.



BISER PRIRODE – STARA PLANINA

Krajoliku Stare planine pečat daju guste šume, prostrani pašnjaci i slikovita sela. Stena Babin zub, sa 1758 metara nadmorske visine, gde se jedan odstenjak izdvaja oblikom koji podseća na stari zub, zaštitni je znak planine. Posebno zanimljiva mesta su dolina potoka Bigar, najviši vrh Midžor i meandri Temštice.

ŽIVOPISNI GRAD

Knjaževačka stara čaršija, sa lepim šarenim kućama i malim mostovima na Timoku, izuzetno prija oku. Početkom 20. veka u varoši je boravio čuveni arhitekta Le Korbizje. Inspirisan prizorom, nacrtao je grad, a njegov crtež se čuva u Narodnom muzeju u Beogradu.

ZLOGLASNA KULA

Knjaževac se nekada zvao Gurgusovac. U gradu je postojala istoimena kula, u kojoj je knez Aleksandar Karađorđević u surovim uslovima zatočio svoje protivnike. Kada se knez Miloš vratio na vlast, naredio je da se kula spali. U znak zahvalnosti Gurgusovčani su varoš nazvali Knjaževac.

ROMAN O ČARAPAMA

Raznovrsne u stilizaciji i bojama, dvopređne čarape su izraziti predstavnici narodne umetnosti. Ornamenti na pletenim čarapama dostigli su svoj vrhunac upravo u knjaževačkom kraju. Uz bogatu zbirku čarapa, u Zavičajnom muzeju čuva se jedinstven album sa crtežima koji prikazuje umeća pletilja timočkog kraja. Ta dragocena zbirka delo je supružnika Svetozara i Vidosave Popović.

Shares

x

Check Also

x

Menu