This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

10 Best place to visit in Pakość Poland

x

The Calvary of Pakość

x

Pakość

Kalwaria Pakoska
x

Janikowo - Jezioro Pakoskie - piękna przyroda, piękny widok, cudna Polska, Kujawy, Inowrocław Poland

Kujawy – kraina historyczna i region etnograficzny w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci. Główną grupą etnograficzną regionu są Kujawiacy.

Większość, północna część Kujaw, leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zaś południowe fragmenty na terenie województwa wielkopolskiego (fragmenty powiatów kolskiego i konińskiego).

Duże połacie centralnych Kujaw zajmują czarne ziemie – jedne z najurodzajniejszych gleb w Polsce. Do bogactw naturalnych należy także sól kamienna, wydobywana w okolicach Inowrocławia i sól warzona z solanki z odwiertów w Ciechocinku. Niektóre źródła uznają Włocławek za stolicę całych Kujaw.. Zwyczajowo rozdziela się natomiast Kujawy etnograficzne na wschodnie ze stolicą we Włocławku i zachodnie ze stolicą w Inowrocławiu.

Historyczne
Kujawy jako region historyczny na północy graniczy z Pomorzem Gdańskim, na zachodzie z Wielkopolską (z Poznańskiem na północy i Kaliskiem na południu), na wschodzie z Mazowszem. Granice Kujaw biegną lewym brzegiem Wisły od ujścia Skrwy na południu po ujście Wdy na północy, ciągną się ku zachodowi do Koronowa i Nakła po Pakość do Noteci, dalej skręcają na zachód od rzeki, przechodzą przez jezioro Trląg, łukiem przecinają lasy strzeleńskie, dochodząc do jeziora Skulskiego i górnej Noteci, obejmują dalej Jezioro Brdowskie, Chodecz i Lubień Kujawski, aby dojść poprzez Skrwę do Wisły.

W skład Kujaw historycznych wchodzi w całości jeden powiat grodzki: Bydgoszcz oraz powiaty ziemskie: aleksandrowski, bydgoski (bez gminy Dąbrowa Chełmińska i fragmentu gminy Koronowo), inowrocławski (bez terenu położonego na zachód od jezior Pakoskich), radziejowski i włocławski. Fragmenty Kujaw znajdują się także w powiatach: kolskim (okolice Przedcza i Brdowa), konińskim (gmina Wierzbinek, Sompolno, Skulsk), mogileńskim (gmina Strzelno i Jeziora Wielkie), płockim (okolice Nowego Duninowa), toruńskim (gmina Wielka Nieszawka) i żnińskim (okolice Barcina i Łabiszyna). Większa część Włocławka (bez dzielnicy Zawiśle należącej do Ziemi dobrzyńskiej) oraz lewobrzeżna część Torunia (Podgórz) leży na terenie historycznych Kujaw.

General description
The Kuyavia lowlands have an average high of 100–130 meters above sea level, is post-glacial landscape, slightly undulating, in some places there are moraine hills elevations and sandy gravel embankments. In deep dykes and depressions is about 600 lakes with surface higher than 1 kilometre, under ice formation there are layers of rock-salt and potassium, under the Tertiary Period there are lignite and ceramic clay. In Kuyavia there are black fertile soils, thanks to which Kuyavia is called “the granary of Poland”.

Capital and region

Kujavian rapeseed field. The region is famous for its rapeseed oil, an essential component of local cuisine
The episcopal see of Kuyavia was probably Kruszwica, and later Włocławek (after the episcopal See in the early 12th century). The capital of this Duchy, and - from the late 14th century - the residences of the Voivode governors were Inowrocław, Brześć Kujawski, and Radziejów as the seat of the shared regional Sejmik council of the two voivodeships. Today, the biggest center of Kuyavia is Bydgoszcz, however it is often considered non-kujavian. Also the southern part of Toruń (Podgórz) lies in the historical region.

Some ethnographers and historians, for example Oskar Kolberg and Zygmunt Gloger, count the lands of Dobrzyń and Chełmno north-east of the Vistula as parts of the Kuyavia region.

When the name Cuiavia arose for the first time in the 1136 Bull of Gniezno, it referred to the lands east of Greater Poland around Kruszwica and Włocławek, bordering with the Vistula river. The bull confirmed the position of the Bishopric of Kuyavia at Włocławek as a suffragan diocese of the Archdiocese of Gniezno.

In the times of the Polish fragmentation upon the 1138 Testament of Bolesław III Krzywousty, Kuyavia at first became part of the Duchy of Masovia under Bolesław IV the Curly and his son Leszek; it was claimed by the Polish High Duke Casimir II the Just in 1186, contested by his elder brother Mieszko III the Old and his son Bolesław. Casimir's son Duke Konrad I of Masovia in 1233 created the Duchy of Kuyavia for his second son Casimir I. When Casimir's elder brother Duke Bolesław I of Masovia died in 1248, he took the occasion and took Dobrzyń Land east of the Vistula River from the heritage of his younger brother Siemowit I. Upon Casimir's death 1267, the Duchy of Kuyavia was divided by his sons Leszek II the Black (d. 1288), Ziemomysł (d. 1287) and Władysław I the Elbow-high into the two separate duchies of Inowrocław and Brześć-Kujawy.[10]

In 1306 Ziemomysł's son Casimir II swore allegiance to his uncle Władysław
x

Janikowo Church - Poland

This video, Restoring the Faith in Janikowo, is now online. See the remarkable story of one abandoned Lutheran Church in north-east Poland get a new lease of life thanks to the hard work of the Bydgoszcz Free Evangelical Church.
x

Poznaj Szlak Piastowski w województwie kujawsko-pomorskim

Szlak Piastowski łączy dwa województwa: kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdziemy w następujących miejscowościach: Biskupin, Gąsawa i Marcinkowo Górne, Wenecja, Żnin, Mogilno, Strzelno, Pakość, Inowrocław, Kruszwica, Radziejów, Płowce, Brześć Kujawski, Włocławek, Kowal, Gniewkowo i Kościelec.

Więcej na :



SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ:
ODWIEDŹ NASZĄ OFICJALNĄ STRONĘ:
ORAZ PROFIL FB:

Jezioro Pakoskie w Janikowie - najniższy poziom wody od spiętrzenia w 1975 roku

Wrzucam to amatorskie nagranie, wykonane podczas niedzielnego spaceru, w celu upamiętnienia najniższego poziomu wody od czasu spiętrzenia w 1975 roku wód jezior: Pakoskiego Północnego, Południowego oraz leżącego od nich w odległości około 2,3 km na południe, Jeziora Bronisławskiego. Filmik przedstawia półwysep znajdujący się za mostem od strony Kołudy Małej, na którym w dawnych czasach znajdowała się przystań klubu żeglarskiego. Widać tu bardzo dużo pozostałości po różnych budynkach, zatoczkach dla łódek czy pomostach, które zostały niegdyś zalane. Mimo bycia przez kilkadziesiąt lat pod wodą, paliki czy fundamenty zachowały się dość dobrze i robi wrażenie, gdy zestawi się dzisiejszy obraz ze zdjęciami przed zalaniem, które znajdują się w linku poniżej ;)

Filmik o Piechcinie

Mroczne tajemnice Mysiej Wieży w Kruszwicy

Słynna Mysia Wieża w Kruszwicy to w rzeczywistości relikt po potężnym zamku wzniesionym w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza. Jak wyglądało więzienie w wieży, jakie inne role pełniła, dlaczego zamek się nie ostał i jakie były dalsze, dramatyczne losy owej fortalicji - dowiecie się z tego odcinka.

Śluza Pakość 2022 pełne śluzowanie i rozważania jak by to było...

@nietylkomazury-szlak12jeziorwp , Wielka Pętla Wielkopolski, Jezioro Gopło, Noteć, Śluza Pakość, Kanał Bydgoski

Polpak nigdy nie zginie

Polpak Świecie KKŚ Pakość KK Świecki Młyn Owoc
x

Nie zdajesz sobie sprawy jak CIEKAWE są KUJAWY (+ Pałuki & Biskupin) / Polska Na Przełaj s02e04

Jeszcze kilka miesięcy temu, gdybyście zapytali nas o Kujawy, powiedzielibyśmy bez zająknięcia, że olej (czyli w domyśle pola słoneczników), Gopło i jeden z najsłynniejszych polskich tańców. Trąci nieco ignorancją. Pierwsze okazało się myśleniem błędnym (bo to olej rzepakowy!), a drugie ciężko pokazać w kontekście podróży. Za to mamy mnóstwo refleksji, że nieplanowane wcześniej Kujawy, stały się podczas naszej tegorocznej podróży przez Polskę chyba największym pozytywnym zaskoczeniem. Oto dlaczego.

Artykuł na blogu:

Scenariusz, zdjęcia: Marcin Nowak
Montaż: Bartosz Pudełko
muzyka: Artlist
Podziękowania: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie za zgodę na wykonanie zdjęć

Partnerem serii Polska Na Przełaj jest firma MOKATE. Zachęcamy do wzięcia udziału w wakacyjnym konkursie organizowanym przez Mokate który odbywa się na Facebooku i Instagramie:


Kupując nasze książki, wspierasz naszą pracę ►
Zobacz naszego bloga ►
Nasz FACEBOOK ►
INSTAGRAM ►
A z tego linka rezerwując nocleg, również wspierasz nasz kanał:
Muzyka: ArtList.

0:00 Wstęp
1:10 Wiatraki
1:55 Zabytki romańskie Kujaw, Kruszwica
4:22 Strzelno
6:55 Jezioro Piechcin
7:28 Lovenda Kujawska
8:42 Kurhan
9:42 Pałac Lubostroń
13:18 Pałuki, Biskupin
16:30 Dolina Gąsawki
18:34 zakończenie

----------------------------------------------------------------------------------------------------
O NAS:

Witajcie! Witajcie! Na kanale podróżniczym Wędrownych Motyli. Jesteśmy Ania i Marcin. Od 10 lat prowadzimy też bloga - jednego z największych i najpopularniejszych obecnie w Polsce blogów o podróżowaniu :) Właśnie za bloga otrzymaliśmy przez lata szereg nagród i wyróżnień.
Ten kanał prowadzimy co prawda od ponad 5 lat ale tak naprawdę w Roku 2018 przeszedł całkowity RESET i uzyskał nową formułę. Od 2 lat, gdy zostawiliśmy nasze życie na etacie, podróżujemy, filmujemy, piszemy, jesteśmy poza domem przez połowę roku przynajmniej - to nasz sposób na życie i praca.

Chcemy (tak jak na blogu) w naszych vlogach i filmach pokazywać nieco ambitniejsze podejście do podróżowania: łączyć ciekawostki podróżnicze, geograficzne, historyczne z informacjami praktycznymi. Inspirować i uczyć. Łączyć ładne kadry z ciekawymi opowieściami. No i najważniejsze dla niektórych: Relaksować i inspirować.

To chyba tyle. Trudno nie przyznać, że bardzo nam zależy, by ten kanał się rozwijał. Dlatego każde dobre słowo i polecenie będzie mile widziane

Mazury motorówką czerwiec 2022, Praktyki studentów geografii rocznika 2002

Szlak 12 Jezior, Mazury, Parker 800 Cruiser

Ratownictwo lodowe JRG 2 Inowrocław 25 styczeń 2021 Jezioro Pakoskie

Krzeptówki Zakopane Tatry 2021 4K

Przepiękny widok na okolicę Krzeptówek w Zakopanem podczas zachodzącego słońca. Ujęcia nie oddają tego co można było zobaczyć gołym okiem jednak pozwalają wznieść się wyżej i zobaczyć więcej..
Widok na Zakopane, Gubałówkę, Giewont oraz wejście do Doliny Małej Łąki od strony Krzeptówek

Jeśli moje materiały będą dla Ciebie przydatne poproszę o kontakt.

Song: Abandoned & GalaxyTones - Luna (Feat. DNAKM) [NCS Release]
Music provided by NoCopyrightSounds
Free Download/Stream:
Watch:

Katedra Świętych Maurycego i Katarzyny w Magdeburgu

kościół katedralny, usytuowany przy placu Katedralnym (Domplatz), w południowej części historycznego centrum miasta Magdeburga.Jej dzieje sięgają początków założonego w 968 przez cesarza Ottona I arcybiskupstwa magdeburskiego. Katedra jest dedykowana św. Katarzynie Aleksandryjskiej i św. Maurycemu. Do XVI w. stanowiła także ważne miejsce pielgrzymkowe do relikwii świętego Maurycego -- jednego z patronów Rzeszy. Od reformacji świątynia należy do luteran, jest jedną z ważniejszych siedzib Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego.... nasz swaieczy spacer po Magdeburgu ...20 kwietnia 2014 r. piosenka-Universe-pare slow do Pana Boga
x

Wyścigi wraków - Wrak Race Sielanka 2023, edycja wiosenna #racing #wyscigi #racingcar

To już kolejny raz, kiedy na Półwyspie Sielanka odbyły się fascynujące wyścigi wraków Wrak Race Sielanka.
Dziękuję zawodnikom, że pozwolili mi na zebranie tych materiałów.

Festiwal Bonawentura - podsumowanie trzeciej edycji

Kliknij tu, aby subskrybować mój kanał ►
Dzięki uprzejmości:

EU07 pociąg CRACOVIA relacji Przemyśl Główny-Praha Hlavni Nadrazi,szybko przez Drogomyśl

EU07-306
Nr pociągu 45151
EU07 (typy 4E, 303E, 303Eb i 303Ec) – najpopularniejsza w Polsce seria normalnotorowych uniwersalnych lokomotyw elektrycznych, głównie wykorzystywanych do przewozów pasażerskich. Wyprodukowana w polskich zakładach Pafawag we Wrocławiu oraz HCP w Poznaniu na angielskiej licencji English Electric na podstawie dokumentacji lokomotywy EU06 w latach 1964–1974 i 1983-1992.

Pierwszy Film Mavic Mini

Mój pierwszy film nagrany Mavic Mini. Dron pierwszy raz w ręce , będę wdzięczny za wszelkie sugestie dotyczące nagrywania. Miejsce Zalew Złotoryjski

Keukenhof 1080p hd Part 15

Shares

x

Check Also

x

Menu