This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

10 Best place to visit in Namysłów Poland

x

Namysłów - średniowieczne fortyfikacje miejskie, zabytkowy rynek, fara namysłowska (video 4K)

Brama Krakowska
Dawniej zwana Basztą Kreczmarską lub Wysoką – to ze względu na fakt, że właśnie z niej prowadzono niegdyś obserwację terenu i ostrzeliwano wroga. Nazwa Brama Krakowska również jest umowna, tym mianem określa się bowiem zarówno samą bramę, jak i znajdującą się przy niej basztę.Sama brama jest częścią murów miejskich. Ich budowę rozpoczęto w XIV w. W kolejnych stuleciach miejskie fortyfikacje zostały rozbudowane i uzupełnione o wieże, których było ponoć aż 45. Najbardziej okazała z nich strzegła właśnie Bramy Krakowskiej, przez którą prowadziła droga do miasta. Na przełomie XIX i XX w. brama została poszerzona. W ramach renowacji, w roku 1998, w przejeździe umieszczono drewnianą bronę (kratę), stylizowaną na taką, jaką dawnymi czasy zamykano, aby miasto było bezpieczniejsze. Na murze frontowym znajduje się herb Namysłowa.


Baszta Prochowa i fortyfikacje miejskie
Baszta budynku Urzędu Miejskiego w Namysłowie, zwana Prochową powstała na przełomie XIV i XV w. Nazwa baszty wzięła się zapewne z tego, że znajdowała się tuż obok miejskiego arsenału i magazynów prochu strzelniczego zlokalizowanych w miejscu budynku obecnego Urzędu Miejskiego. Obiekt przylega do południowo-wschodniej części murów miejskich, których budowę rozpoczęto ok. 1350 r. W tym celu w mieście utworzono cztery nowe cegielnie. W połączeniu z zamkiem tworzyły zwarty system fortyfikacyjny broniący miasta. W jego skład, oprócz murów obronnych o długości ok. 1800 m, wchodziło 37 wież różnej wielkości i 11 bastei. Od połowy XIX w. mury stopniowo rozbierano, powiększając powierzchnię miasta, bądź wykorzystywano je do budowy przyległych do nich domów mieszkalnych. W 1862 r., po zagospodarowaniu brakujących odcinków promenady miejskiej, która przebiegała wzdłuż murów, promenada spacerowa okalała całe miasto.
Do dzisiaj zachowało się ok. 80% fortyfikacji miejskich. W murach północnej i wschodniej części miasta zachowane zostały ślady oszkarpowań, strzelnic i ganków. W okolicy zamku zachowały się dwa arkadowe przepusty - pojedynczy i podwójny, przez które w obrębie miasta przepływa odnoga Widawy, tworząc tzw. Wyspę Młyńską.

Kościół pw. św. Piotra i Pawła
Chociaż można odnaleźć wzmiankę o pierwszej świątyni znajdującej się w tym samym miejscu, pochodzącą z roku 1278, zwykło się przyjmować XV w. jako początek historii namysłowskiego kościoła. Budowlę wzniesiono w stylu gotyckim, z cegły, z kamiennymi detalami. Całość, wraz z wieżą, została ukończona w 1441 r., jako integralna część miejskich murów. W 1525 r. kościół w wyniku reformacji przejęli ewangelicy, którzy rok później dobudowali zakrystię. W roku 1655 świątynia została odzyskana przez katolików.
Wewnątrz kościoła imponujące wrażenie sprawia dwanaście monumentalnych filarów podtrzymujących strop. Na wyposażeniu świątyni znajduje się wiele obrazów, datowanych w większości na XVIII w. Cennymi zabytkami są krucyfiks z przełomu XV i XVI w., rzeźba Chrystusa Frasobliwego, datowana na koniec XVI w. oraz kielich o cechach gotyckich, datowany na ok. 1400 r.
Zwiedzając świątynię, warto zwrócić uwagę na finezyjne sklepienia: żebrowe, gwiaździste i przeskokowe. Niektóre zworniki, czyli szczytowe punkty łuków, są bogato dekorowane. W zamknięciu nawy głównej znajduje się zwornik z głową św. Jana Chrzciciela, na innym odnajdziemy orła śląskiego, Baranka, głowę Chrystusa na nimbie, tarczę z lwem czeskim czy też insygnia rzemieślnicze. W nawach bocznych znajdują się zdobienia podobne do tych w nawie głównej. Z namysłowską farą związana jest również legenda, która mówi, że w jednym z filarów podtrzymujących strop został ukryty skarb. Nie został on jednak do dziś odnaleziony, nie wiadomo zatem, czy w legendzie nie kryje się ziarno prawdy... (

Izba Regionalna
Dawna, wolnostojąca, szkoła ewangelicka. Wzniesiona została w okresie baroku w 1789r.
Pierwszej przebudowy dokonano zapewne w 1 połowie XX w. Kolejna ingerencja w obiekt to rok 1960. Aktualny stan zawdzięcza rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2011-2012. Budynek posiada murowany parter, piętro wzniesione w konstrukcji szachulcowej oraz wysoki strych z zachowaną konstrukcją krokwiowo-jętkową, nie jest podpiwniczony. Posiada drewnianą klatkę schodową policzkową, jednobiegową. Materiał na budowę obiektu pozyskano z rozbiórki pierwszego ewangelickiego domu modlitwy pochodzącego z XVIII w. Układ szkoły jest trójtaktowy z pomieszczeniami rozmieszczonymi wzdłuż korytarza umieszczonego na osi wschód zachód. Korytarz na parterze wybrukowano kamieniami polnymi. Pierwotny układ wnętrz składał się na każdej kondygnacji z czterech sal z korytarzem. Aktualnie budynek jest siedzibą Izby Regionalnej. (

Namysłów - browar, zamek, rynek, fara namysłowska
#Namysłów
#opolskie
#Rynek

Wszystkie zdjęcia i nagrania są mojej produkcji.
Nieautoryzowane użycie jest niedozwolone.
x

Namysłów 2020 z lotu ptaka #2 | 4K 60 FPS [ULTRA HD]

Drugi film z przelotów nad Namysłowem, tym razem wyszło prawie 10 minut.. zapraszam do oglądania.

#Namysłów #dron #ultrahd #4k #60fps
_______
Zapraszam na
x

NAMYSŁÓW - SYCÓW GPS [DW451][e1 Namysłów-Kępno] @BoczneDrogi

Jazda Samochodem/Miejscowości: koordynacja czasowa [timing]
0:00 - 3:15 - Namysłów
3:16 - 6:13 - Smarchowice Małe
6:14 - 7:45 - Jakubowice
7:46 - 8:42 - Idzikowice
8:43 - 10:13 - Pawłowice Namysłowskie
10:14 - 14:45 - Dalborowice
14:46 - 19:32 - Dziadowa Kłoda
19:33 - 20:31 - Ślizów
20:32 - 21:02 - Bielawki
21:03 - 25:27 - Syców


#Namysłów #Syców #StreetView
x

She Served Me Poland's FINEST Traditional Filled Dumplings ????

In this video I decided to try the most famous Polish food that I heard so much about!
And what is the most famous Polish food? Yes, it's Pierogi - potato dumplings in a shape of half moon and stuffed with many delicious filling such as meet (pork, beef, etc.) or cheese, potato, quark, sauerkraut, edible mushrooms, etc.
So I went to the authentic restaurant Pierogarnia Krakowiacy that has a cosy and unique atmosphere and probably the best pierogi in the city of Kraków. What I liked about the restaurant was the really welcoming staff and the food was delicious. I also had a great experience while eating, looking at the traditional Polish decorations surrounding me while they was also playing traditional Polish folk music. I ordered chicken flavoured noodle soup and for a drink Kompot which is is a non-alcoholic beverage that may be served hot or cold, depending on tradition and season. I also order a Żywiec beer which is one of the largest breweries and beer producers in Poland. Founded in 1856 in the town of Żywiec, the brewery manufactures pale lager with a 5.6% alcohol volume. Grupa Żywiec S.A. consists of five main breweries: Żywiec Brewery, Elbrewery, Leżajsk, Warka Brewery and Browar Namysłów.
Pierogi are filled dumplings made by wrapping unleavened dough around a savoury or sweet filling and cooking in boiling water. They are often pan-fried before serving. Pierogi or their varieties are associated with the cuisines of Central, Eastern and South Eastern Europe.

If you want to receive a notification every time I upload a video on YouTube press the red subscribe button and the bell so you don’t miss out on a video from Andre traveler.

Follow me on
Instagram: andretravelerr -
TikTok: andretravelerofficial -
Stream.cz:
Facebook: Andre Traveler -
x

Brzeg z drona | Wiosna 2022 | LECE W MIASTO™ [4k]

Brzeg z drona | Wiosna 2022

Brzeg - miasto nad Odrą, siedziba powiatu w woj. opolskim. Pierwszy zapis o istniejącej niegdyś w miejscu Brzegu osadzie rybacko-handlowej Wissoke Brzegh zamieszczono w dokumencie z 1234 r. Powstaniu miasta sprzyjało dogodne położenie na skrzyżowaniu szlaków lądowych i wodnego, łączących największe ośrodki średniowiecznego Śląska z państwami ościennymi. Lokacja Brzegu nastąpiła na mocy wydanego pomiędzy 1246 a 1248 r., a potwierdzonego w 1250 r., zachodnioeuropejskiego prawa lokacyjnego. Na przełomie XIII i XIV w. w mieście osiedliły się zgromadzenia zakonne (m.in. franciszkanie, dominikanie, antonici, joannici). Zgromadzenia te wzniosły w mieście swoje kościoły i klasztory. W 1311 r. po podziale księstwa wrocławskiego, Brzeg został stolicą najmniejszego spośród trzech nowopowstałych księstw: wrocławskiego, legnickiego i brzeskiego. W II połowie XIV w. największy mecenat budowlany i kulturalny sprawował książę Ludwik I. Książę rozbudował zamek książęcy, obok którego ufundował, obdarowaną bogatym księgozbiorem kolegiatę św. Jadwigi. Po pożarze w 1380 r. przebudowano ratusz miejski. W latach 1428 - 1432 Brzeg niszczyli husyci. Liczne klęski żywiołowe niejednokrotnie nawiedzały miasto. W latach 20-tych XX w. pogorszyła się sytuacja ekonomiczna miasta, do czasu ponownego zlokalizowania w nim garnizonu wojskowego i wykorzystania, wybudowanego w 1916 r., lotniska wojskowego. Druga wojna światowa przyniosła miastu najdotkliwsze w jego historii zniszczenia oraz zmianę przynależności państwowej. Odbudowie ze zniszczeń towarzyszyła rozbudowa przemysłu, głównie spożywczego i elektromaszynowego. Po reformie administracyjnej w 1975 r. zlikwidowano powiat brzeski. W 1997 r. północna część miasta ucierpiała wskutek powodzi jaka dotknęła południe Polski. Od stycznia 1999 r. Brzeg ponownie jest siedzibą powiatu.
Źródło:

▸ Socialmedia:
YouTube:
Facebook:
Website:

▸ Music:
Cool Sneakers - Frook
Epidemic sound:

▸ Współpraca, licencje na materiały oraz zapytania biznesowe:
✉️ lecewmiasto@gmail.com

00:00 Brzeg

▸Copyright © Lecewmiasto | All rights reserved |
#brzeg #2022 #lecewmiasto

Hotel Pietrak - Wągrowiec Hotels, Poland

Hotel Pietrak 4 Stars Hotel in Wągrowiec, Poland Within US Travel Directory Situated at the lakeside of the Durowskie Lake, Hotel Pietrak features elegant spacious rooms with free Wi-Fi and a minibar. Free access to a sauna, an indoor swimming pool and a hot tub is provided. All rooms at the Pietrak come with a view of either park or lake, as well as a TV. Each has a private bathroom with a shower and a hairdryer.
Some have air conditioning.
Lakeside rooms come with a balcony.
The Pietrak houses a restaurant specialising in Polish, international and European dishes.
Varied breakfast is served every morning and can be enjoyed on a terrace with a beautiful lake view.
Guests have access to a watersport equipment rental, and cruises of the lake are available.
Hotel Pietrak is located in the centre of Wągrowiec, 300 m from the Aquapark.
Wągrowie Railways Station is just 1 km away.


Hotels Located in :
Hotel Pietrak - Wągrowiec Hotels, Poland
Location in : Kościuszki 47, 62-100 Wągrowiec, Poland

Booking Now :


Hotels list and More information visit U.S. Travel Directory


POKÓJ istnieje! Najdziwniejsza polska miejscowość i tajemnicza PIRAMIDA

Pokój istnieje! Tylko trzeba pojechać do woj. opolskiego a dokładniej w Bory Stobrawskie. Zapraszamy na najnowszy odcinek na kanale. Szukamy wiosny i tajemnic

Przewodnik Pawła:
Kupując naszą książkę o Polsce, WSPIERASZ nas ►

Kupując nasze książki, wspierasz naszą pracę ►
Zobacz naszego bloga ►
Nasz FACEBOOK ►
INSTAGRAM ►
A z tego linka rezerwując nocleg, również wspierasz nasz kanał:
Muzyka: ArtList.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
#opolskie #borystobrawskie #górnyslask

O NAS:

Witajcie! Witajcie! Na kanale podróżniczym Wędrownych Motyli. Jesteśmy Ania i Marcin. Od 10 lat prowadzimy też bloga - jednego z największych i najpopularniejszych obecnie w Polsce blogów o podróżowaniu :) Właśnie za bloga otrzymaliśmy przez lata szereg nagród i wyróżnień.
Ten kanał prowadzimy co prawda od ponad 5 lat ale tak naprawdę w Roku 2018 przeszedł całkowity RESET i uzyskał nową formułę. Od 2 lat, gdy zostawiliśmy nasze życie na etacie, podróżujemy, filmujemy, piszemy, jesteśmy poza domem przez połowę roku przynajmniej - to nasz sposób na życie i praca.

Chcemy (tak jak na blogu) w naszych vlogach i filmach pokazywać nieco ambitniejsze podejście do podróżowania: łączyć ciekawostki podróżnicze, geograficzne, historyczne z informacjami praktycznymi. Inspirować i uczyć. Łączyć ładne kadry z ciekawymi opowieściami. No i najważniejsze dla niektórych: Relaksować i inspirować.

To chyba tyle. Trudno nie przyznać, że bardzo nam zależy, by ten kanał się rozwijał. Dlatego każde dobre słowo i polecenie będzie mile widziane

#10 Jak zorganizować sprawnie wyjazd weekendowy (city break).

Odcinek ten jest podsumowaniem naszych krótkich wyjazdów po Europie. Zebraliśmy w nim przydatne informacje, którymi chcemy się podzielić z Wami i dostarczyć Wam wiedzy jak sprawnie zorganizować wyjazd weekendowy (city break).

Dowiecie się m.in.:
- Gdzie szukać informacji o promocjach na bilety lotnicze
- Gdzie najbezpieczniej kupić bilet na samolot
- Jak znaleźć niedrogi nocleg
- Czym się kierować przy wyborze noclegu, by łatwo było dostać się do atrakcji
- Jakie lotnisko warto wybrać i czy to najtańsze, aby zawsze będzie najtańsze
- Co warto wziąć pod uwagę przy ustalaniu trasy zwiedzania
- Co spakować w bagaż podręczny
- Jak zorganizować bilety na atrakcje
- Jakich aplikacji warto używać oraz jak najlepiej poruszać się po obcym mieście
- Jak najlepiej zwiedzać nowe miejsce

Te i parę innych informacji znajdziecie w tym odcinku, zapraszamy do oglądania!

Sekcje:
00:18 - Bilety na samolot
00:52 - Bagaż
01:14 - Wybór lotniska
02:09 - Nocleg
04:13 - Plan zwiedzania
05:56 - Jedzenie
06:40 - Komunikacja miejska w Londynie
07:05 - Bilety na atrakcje
07:45 - Co spakować
08:55 - Aplikacje
10:27 - Podsumowanie

NETTO - to duński czy polski sklep? SPRAWDZAMY

Henrika z Danii poznałem ponad 3 lata temu, kiedy to na początku mojej 5-miesięcznej podrózy wokół Bałtyku zatrzymałem się u niego w Odense. A teraz to on przyjechał do Polski... Pierwszym punktem jego wyprawy był Wrocław, więc najpierw poszliśmy do Netto, a potem pokazałem mu jak piękne jest moje, leżące nad Odrą, miasto ;}

Kluczbork okiem drona | DJI MAVIC AIR

///testy drona///
Fotograf Kluczbork - zapraszam na
x

Namysłów 2020 z lotu ptaka | 4K 60 FPS [ULTRA HD]

Kilka ciekawych ujęć Namysłowa nagranych podczas przelotu dronem nad miastem.

#Namysłów #dron #4k #60fps #ultrahd
--------------------
Zapraszam na:

Best Hotel In Krakow - Wielopole Hotel

A short video and review of one of the best hotels in Kraków Poland, Wielopole Hotel. It is located on Wielopole 3, 31-072 Kraków, Poland. If you're looking for a fantastic hotel in Krakow within walking distance to Krakow, old town, Planty Park, Wawel Castle and other top attractions, this is the place to stay!

Be sure to check out our full review on our website listed below.


Social Media
Be sure to follow us on our Facebook group, Polish & Proud:

Польша. Города Вроцлав и Намыслув.Архитектура и реалии

Польша это красивая и интересная страна со множеством своих разнообразных городов поэтому города Вроцлав и Намыслув не остались в стороне и вашему вниманию небольшой обзор архитектуры и реалии городов.
Wroclaw.Namyslów.Poland

Hotel Karolinka, Gogolin, Poland

Hotel Karolinka, Gogolin, Poland
About Property:
Hotel Karolinka is located in Gogolin, about 1.5 km from the A4 motorway and 1 km from the town centre. It offers accommodation with a 2-hectare, picturesque garden with a pond.
The rooms at Hotel Karolinka are carpeted and classically decorated in warm colours. Each features a flat-screen TV with satellite channels, a desk and a bathroom with a shower. Free Wi-Fi is available.
The restaurant at the property spe...
=====================
Booking or More Details:
=====================
Property Type: Hotel
=====================
Address: ul. Kasztanowa 30, 47-320 Gogolin, Poland
=====================
Searching For
1. Hotel Karolinka - Gogolin - Poland
2. Hotel Karolinka - Gogolin - Poland Address
3. Hotel Karolinka - Gogolin - Poland Rooms
4. Hotel Karolinka - Gogolin - Poland Amenities
5. Hotel Karolinka - Gogolin - Poland Offers and Deals
=====================
Audio Credit:
Website:
Track Title: Reasons To Hope
Artist: Reed Mathis
=====================
***DISCLAIMER ***
* This video is not sponsored.
* The photos shown in this video are not owned by Holiday with Falguni.
Copyright issue? Please contact us and for getting more information you can find contact details on the about us page of the channel.
*Note: - Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for fair use for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational, or personal use tips the balance in favor of fair use.
=====================
#HolidaywithFalguni #HotelKarolinkaGogolin #HotelKarolinkaGogolinPoland

Niemodlin z drona ???????? opolskie | Polska | Zamek w Niemodlinie (6 min)

#niemodlin
Dzieje Niemodlina
Spokojne dziś miasto może się pochwalić ciekawą przeszłością. W XIV wieku miasto to stało się własnością książąt niemodlińskich, a jednocześnie – stolicą samodzielnego Księstwa Niemodlińskiego. O średniowiecznym rodowodzie miasta przypomina m. in. tutejszy rynek. Wytyczono go w średniowieczu, o czym świadczy m. in. jego kształt – typowy dla słowiańskich ulicówek. Średniowieczny rodowód miasta potwierdzają też liczne dokumenty historyczne, w których nazwa Niemodlin pojawia się już w 1283 roku. Wiadomo, że w pierwszych latach swego istnienia, był Niemodlin jedną z wielu osad targowych, która z czasem przekształciła się w miasto o ogromnym znaczeniu.

By docenić piękno Niemodlina, koniecznie trzeba wybrać się na tutejszy rynek. To przy nim skupiły się najpiękniejsze kamienice, którym nie można odmówić ani braku piękna, ani wartości historycznej. Większość kamienic, które można zobaczyć w tym miejscu, to ciekawe zabytki z przełomu XVIII i XIX stulecia. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Gmach dawnego ratusza (Rynek 1) to ważny punkt w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii. Dlaczego? Bo to jeden z najstarszych domów w tym miejscu. Wzniesiony w połowie XVIII wieku, do dziś przyciąga uwagę ciekawymi detalami architektonicznymi. Pięknie prezentuje się też gmach poczty (Rynek 5), wzniesiony ponad 100 lat temu i ozdobiony wspaniałym frontonem. Warto zwrócić też uwagę na kamienicę nr 9, w której murach mieści się dziś restauracja. Pięknie prezentuje się też rokokowa kamieniczka oznaczona numerem 13, którą wzniesiono w XVIII wieku. Ciekawym dziełem sztuki jest tu również figura, która przedstawia św. Floriana – patrona strażaków, który miał dawniej chronić miasto przed pożarami.

Niemodlin z drona ???????? opolskie | Polska | Zamek w Niemodlinie ( 6 min)

[szczegóły / opis filmu]
???? Subskrybuj kanał:
???? Inne filmy:



TRAVEL MEMORIES
► EMAIL geminigrzesik@gmail.com
► WWW
► FACEBOOK
► INSTAGRAM


Produkcja:
TRAVEL MEMORIES

-----------------

#travelmemories
x

Dolnośląskie Tajemnice #08 Jak upadały dolnośląskie #pałace. Opowiada Joanna #Lamparska.

Szanowni Państwo, Joanna Lamparska zaprasza na stronę

przez którą z przyjemnością odpowie na każdy list i przez którą można przekazywać swoje uwagi, sugestie i informacje. W imieniu swoim i Joanny Lamparskiej dziękujemy za to, że jesteście z nami!

Jak upadały dolnośląskie #pałace opowiada Joanna #Lamparska. Historia dolnośląskich zabytków.
Historia dolnośląskich zabytków.
Pałace umierają stojąc

a road trip across Poland

September 2013: one week, one car, a road trip across Poland: Gdańsk - Białowieża - Zakopane - Częstochowa - Gdańsk.

Music rights: Sigur Rós - Hoppípolla

A walk around Wroclaw, Poland

Join me a on a walk through the medieval town centre of Wroclaw, Poland.

সমুদ্রের দিকে ঘুরে বেড়াও, পোল্যান্ড Sea side city Gdynia, Poland

Please Subscribe, Like, Comment

????Marina Yacht Park
785 557 777


????Plaża miejska w Gdyni
Gdynia City Beach
515 637 384


????Kapitan Cook, Gdynia

????Pałac Minkowskie - Miejsce prac archeologicznych w dawnej oranżerii.

Zapraszam Serdecznie na Edytację Pałacu Minkowskie, w którym uważa się, że został ukryty skarb wartości prawie miliarda dolarów w złocie i innych kosztownościach skradzionych przez nazistowskich Niemców podczas II wojny światowej.

Na terenie pałacu trwają obecnie poszukiwania przez poszukiwaczy i archeologów, którzy mają nadzieję wykopać 48 skrzyń ukrytego złota Adolfa Hitlera o wartości około 900 milionów dolarów


Zespół poszukiwaczy skarbów już od początku maja prowadzi wykopaliska archeologiczne w XVIII-wiecznym pałacu we wsi Minkowskie ma nadzieję wydobyć 10 ton złota i innych bogactw.


Łup został skradziony pod koniec II wojny światowej na polecenie szefa SS Heinricha Himmlera, aby sfinansować utworzenie Czwartej Rzeszy.

Uważa się również, że składa się z biżuterii i dobytku cenionego przez niemiecką elitę, która mieszkała w okolicy i przekazała nazistom ich kosztowności, aby uniknąć ich porwania przez nacierającą Armię Czerwoną.


Kluczem do znalezienia nazistowskiego złota okazuje się odkryty dziennik, prawdopodobnie napisany przez wysokiego rangą oficera SS pod pseudonimem Michaelis. Zapisany ołówkiem wpis z 12 marca 1945 r., Dotyczący skrytki w pałacu w Minkowskim, brzmi: „W oranżerii wykopano koryto, które jest bezpiecznym„ domem ”dla dostarczonych skrzyń i pojemników.


Uważa się, że wśród kosztowności ma znajdować się słynne Zaginione Złoto Wrocławia , który zniknęło z gmachu komendy policji w polskim Wrocławiu,

Poszukiwacze skarbów z fundacji Śląski Pomost ustalili lokalizację po przejrzeniu tajnych dokumentów, dziennika oficera SS i mapy, którą otrzymali od potomstwa oficerów,


Według fundacji, zapisy zostały przekazane przez potomków, ponieważ „powrót światowego dziedzictwa jest postrzegany jako kamień milowy na długiej drodze pojednania”.


Odkrywcze wspomnienia okazały się prawdziwą mapą skarbów, po tym jak wcześniej ujawniły lokalizację innego pałacu w regionie w zeszłym roku, w którym przypuszczalnie na dnie studni zakopano 28 ton kosztowności.

Ale zespół z fundacji Śląski Pomost zdecydował się eksplorować posiadłość w Minkowskich, ponieważ skrytka jest łatwiejsza do uzyskania.

Wśród innych dokumentów orientacyjnych jest list od starszego oficera SS imieniem von Stein, napisany do pracującej w pałacu kobiety INGI, która później została jego kochanką.

„W ukrywaniu złóż w Minkowskim uczestniczyło kilka osób. Jednym z nich był oficer von Stein
Często przebywał on w pałacu, bo miał tam kochankę.
Pałac e względu na swoje położenie był często odwiedzany przez wysokich rangą oficerów SS którzy traktowali go jako dom rozkoszy damsko męskiej.

Przekonał on Inge by dopilnowała miejsca ukrycia skarbu. Inga z radością zobowiązała się bo „zakochała się w przystojnym oficerze w czarnym mundurze SS”.

Pisał on do niej tak:

„Moja droga Inge, wypełnij swoje zadanie z woli Bożej. Niektóre transporty zakończyły się sukcesem. Pozostałe 48 ciężkich skrzyń Banku Rzeszy i wszystkie skrzynie rodzinne, które wam niniejszym powierzam ”- napisał.
„Tylko ty wiesz, gdzie się znajdują. Niech Bóg wam pomoże i pomoże mi, wypełnijcie moje zadanie ”.

Michaelis kontynuował: „48 skrzyń z Banku Rzeszy, w dobrym stanie, zostało ukrytych, bardzo dobrze przykrytych ziemią i „ zielonymi, wciąż żywymi roślinami.
„Niech opatrzność nas strzeże”.

Ostatecznie region znalazł się pod kontrolą Rosjan pod koniec wojny, którzy wyparli osadników niemieckich w czasie powrotu Polaków, którzy schronili się na Ukrainie Zachodniej.
Inge zaadaptowała swój wygląd i tożsamość, aby ukryć się wśród nowej populacji, poślubiając nawet miejscowego mężczyznę, jednocześnie czuwając nad skarbem aż do swojej śmierci 60 lat później.
Pałac Minkowskie, zbudowany przez pruskiego generała Friedricha Wilhelma von Seydlitz, był później stacją Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.
Zabytkowy budynek służył później jako urząd gminy, żłobek, a nawet kino, zanim fundacja Most Śląski podjęła długoterminową dzierżawę nieruchomości.
„Odzyskanie utraconych dzieł sztuki i ich powrót do prawowitych właścicieli może stać się katalizatorem zmian, których celem jest jedność, a nie polaryzacja. To pojęcie kieruje naszą misją” - powiedział Furmaniak.
Reżim faszystowski ukradł z całej Europy około 600 000 cennych dzieł sztuki o wartości miliardów funtów.


Przekonał Inge, by uważnie przyglądała się skarbowi, która szczęśliwie oddała, bo „zakochała się w przystojnym oficerze w czarnym mundurze SS”.
„Byli jak bogowie” - kontynuował Furmaniak. „Wierzyła, że będzie musiała zostać tam rok, może dwa, a potem wszystko się skończy.
„Był okres dwóch miesięcy w 1945 roku, kiedy musiała ukrywać się w lesie przed Rosjanami. Ale kiedy wróciła, okolica nie została naruszona.
„Gdyby wykopali dół, wzięliby to, co chcieli, a następnie go opuścili. Widzieliśmy to w historii wielokrotnie w Polsce”.

Shares

x

Check Also

x

Menu