This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

10 Best place to visit in Konstantynów Łódzki Poland

x

Jaworzyna Krynicka PLATFORMA WIDOKOWA 360 || Viewing Platform Krynica - Zdrój - Poland |4k|

Jaworzyna Krynicka Platforma Widokowa 360.
Jaworzyna Krynicka Viewing Platform, Krynica - Zdrój, Poland.

Platforma widokowa 360 to nowa atrakcja w naszym regionie powstała na szczycie Jaworzyny Krynickiej. Spółka rozpoczęła prace nad stworzeniem miejsca z którego będzie można zobaczyć niemalże wszystko wokół, bez względu na kierunek. Platforma widokowa 360 jest takim miejscem. Z góry możemy zobaczyć: Beskid Niski (Podgórze Ciężkowickie, Dynowskie), Bieszczady, Połoninę Rivną (Ukraina), Góry Czerchowskie (Słowacja), Tatry Niżne oraz Wysokie z najwyższym szczytem Słowacji – Gerlachem, Tatry Bielskie, Zachodnie oraz Małe Pieniny. Wykorzystanie drugiego najwyższego miejsca regionu było bardzo kuszące. Po pokonaniu wielu przeszkód formalnych związanych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, analizą wytrzymałości budynku stacji górnej kolej gondolowej udało się wykonać projekt miejsca, które nie budzi kontrowersji wizualnych i dobrze wpasowuje się w obecny krajobraz szczyt Jaworzyny. Platforma widokowa 360 wpasowała się doskonale w budynek stacji górnej. Położona na wysokości 1122 m nad poziomem morza góruje nad wszystkim widocznym wokół. Widoki z platformy w przysłowiowe 4 strony świata sprawią, że będzie chciało się wracać i przeżywać to jeszcze raz. Dla bardziej ciekawskich świata dostępne są lunety widokowe wraz z opisami gór i wzniesień. Teraz już nic nie będzie niewiadome. W górnego poziomu platformy dostępna jest 23 m zjeżdżalnia grawitacyjna dla najmłodszych. Platforma widokowa została oddana turystom w wakacje 2021 r. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających region. Platforma jest atrakcją całoroczną, dostępną również w okresie zimowym. Jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Koszt wejścia na platformę to tylko 10 zł.

#jaworzynakrynicka #krynica #krynicazdroj #krynicazdrój #krynicaatrakcje @dnbtravels #platformawidokowa360 #platforma360
x

Pokaz koni z oferty Pride of Poland 2017 cz. 6 najpiękniejsze polskie araby Biuro rachunkowe Łódź

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

W ubiegłym roku podczas aukcji Pride of Poland z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro; pozostałe konie nie osiągnęły na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Za najwyższą cenę 300 tys. euro sprzedana została klacz Sefora. Rekordowa kwota licytacji na Pride of Poland padła w 2015 r. Wówczas za 1,4 mln euro sprzedana została 10-letnia, siwa klacz Pepita, wyhodowana w janowskiej stadninie.
x

Aleksandrów Łódzki ul.Piotrkowska

Mr SCOTT jedzie do ... (-: WYCIECZKA Nr 158
x

A Tram Performing A Three Point Turn In Poland!

A Tram Performing A Three Point Turn In Poland!

Upper Silesia Urban Area Tram No. 1009 turns at Konstantynów Okrzei, the terminus of Route 24 on Wednesday 8th March 2023.

For more pictures and videos follow Henry's Adventures on Facebook and Instagram!



x

Pałac w Sannikach śladami Chopina, Biuro rachunkowe Łódź

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

Pruszakowie i Sapiehowie

Pod koniec XVIII w. dobra sannickie objęła we władanie przybyła z Pomorza Gdańskiego na Mazowsze rodzina Pruszaków, a pierwszym dzierżawcą majątku z tego rodu został Tomasz Tadeusz – jako dzierżawcę Sannik wskazują go „Regestry Diecezjów” z lat 1783-1784, choć mógł je przejąć nawet wcześniej. Objął on te tereny najprawdopodobniej w formie dzierżawy emfiteutycznej, którą wprowadziła w 1775 r. reforma skarbu. Oznaczała ona, że wszystkie królewszczyzny były odtąd przekazywane na 50 lat tym gospodarzom, którzy gwarantowali największe dochody, o czym informuje lustracja z 1789 r., w której jako właściciela majątku, obok Dowojna Sołłohuba, wymieniono także Pruszaka: „W{ielmożny} Pruszak {Tomasz Tadeusz} kasztelan gdański za szczególnym kontraktem też dzierżawę posiada”. Pruszakowie i Sołłohubowie byli więc najprawdopodobniej wspólnie dzierżawcami dóbr, być może aż do śmierci Jana Michała ok. 1812 r. Spadkobiercą Tomasza Tadeusza został Aleksander Paweł, który jest autorem ważnego w dziejach Sannik wydarzenia - w 1834 r. doprowadził, za zgodą cara Mikołaja I Romanowa, do przejęcia dóbr sannickich na własność, wykupując je od Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Inną pamiętną datą jest 1849 r., kiedy to z inicjatywy Konstantego Pruszaka, syna Aleksandra, powołano do życia cukrownię. Po śmierci Konstantego w 1852 r. Pruszakowie (żona Amelia i syn Aleksander Ksawery) musieli podjąć trudną decyzję o sprzedaży majątku, a to za sprawą zadłużenia, jakie nawarstwiło się wskutek pechowych inwestycji - Konstanty zaangażował się m.in. w budowę mostu na Wiśle w latach 1836-39, za którą to usługę nie otrzymał należnego mu wynagrodzenia. W 1856 r. Sanniki trafiły ostatecznie w ręce księcia Leona Sapiehy i jego małżonki Joanny z Tyszkiewiczów. Pruszakowie rozpoczęli równocześnie sprzedaż udziałów w cukrowni (budynek wchodzący w skład Fabryki Cukru, datowany na koniec XIX w., można do tej pory oglądać za zachodnim murem otaczającym park), które do 1858 r. zbywali stopniowo rodzinie Natansonów.

Zimowe wejście na Cienków z Wisła Czarne przez obejście, Biuro rachunkowe Teofilów Łódź opis

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

Zejście:
Schodzimy na asfaltową drogę i po 300 m skręcamy ostro w prawo pomiędzy zabudowania, zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku spacerowego. Przed nami 1200 m zejścia w dolinę Czarnego, do miejsca popularnie zwanego Fojtulą. Stąd możemy skręcić w lewo i udać się na spacer w dolinę Białej Wisełki, która uważana jest za najładniejszą dolinę Beskidów Zachodnich lub udać się w prawo, aby zwiedzić zbiornik wodny utworzony u zbiegu Białej i Czarnej Wisełki. Powrót tą samą trasą.

Wieliczka zoutmijn

de Wieliczka zoutmijn
130 meter onder de grond
Met als hoogtepunt de 'kathedraal'
Standbeelden gemaakt van zout

Przejazd rowerem trasą S14 Aleksandrów Ł. - Łódź Lublinek/Bike ride on the S14 expressway in Poland.

PL: Film z przejazdu rowerem po nowym odcinku trasy ekspresowej S14 o długości 12 kilometrów między węzłem Aleksandrów Łódzki (poprzednia nazwa Łódź Teofilów) a węzłem Łódź Lublinek. Trasa stanowi zachodnią obwodnicę aglomeracji łódzkiej. To przedostatni brakujący odcinek tej trasy. Jego budowę zakończono w czerwcu 2022 roku. W budowie pozostaje ostatni odcinek o długości 16 kilometrów między węzłami Aleksandrów Łódzki i Emilia. Zakończenie budowy planowane jest na rok 2023. Wówczas aglomeracja łódzka zyska pełny ring obwodnic autostradowych, który wyeliminuje ruch tranzytowy z Łodzi, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego, Aleksandrowa Łódzkiego i innych mniejszych miast aglomeracji łódzkiej.
EN: A video of a bicycle ride along the new section of the S14 expressway, 12 kilometers long, between the Aleksandrów Łódzki junction (formerly called Łódź Teofilów) and the Łódź Lublinek junction in Poland. The route is the western bypass of the Łódź agglomeration. This is the penultimate missing section of this route. Its construction was completed in June 2022. The last 16 km long section between the Aleksandrów Łódzki and Emilia junctions is under construction. Completion of construction is planned for 2023. Then the Łódź agglomeration will gain a full ring of motorway beltways, which will eliminate transit traffic from Łódź, Zgierz, Konstantynów Łódzki, Aleksandrów Łódzki and other smaller cities of the Łódź agglomeration.

Tram ride in Łódź, Poland

SUBSCRIBE for more of my solo travel adventures, expat lifestyle, hikes, food videos, language speaking and living life the best I can! ????
-----
▶ Check out my website:
▶ My books:
▶ Instagram: Leon.X.Lion
▶ Facebook:
▶ To send me a donation or gift ???? :
-----
Thank you for your support and keep exploring!

Lodz dark history - Jewish Ghetto

On my first day in Lodz, I explored the city's main attractions and the street art around the centre

On day two, I headed to the district that made up the former Jewish ghetto in WWII. It was the second largest ghetto in Poland, after Warsaw. Over 200,000 Jews passed through the ghetto. The vast majority of them did not survive the Holocaust.

----------------------------------------------------

After 18 months of a life on pause, thanks to the sodding corona virus, and endless hours on Google Maps checking out all the places I want to visit, the time has finally arrived to begin my travels in Europe.

Starting in Berlin, I plan to travel east as far as Georgia and taking in pretty much all of the countries in between.

I will be vlogging my way through Czech Republic, Poland, Slovakia, Romania, Bulgaria, Ukraine, Moldova, Turkey and probably many more.

Join me from the start of my journey so you can say you were there right from the start :)

Subscribe and ring that bell and all that nonsense.

Visit for travel tales and tips on South East Asia and Europe.

Follow Global Treats on social media:
FACEBOOK:
INSTAGRAM:
PINTEREST:
x

Autobusy Łódź. Linia 65A Lotnisko - Radogoszcz Wschód. Cała trasa/Travel on bus route 65 in Łódź.

PL: Przejazd całą trasą autobusu linii 65A w Łodzi. Trasa prowadzi z Portu Lotniczego im. Reymonta ulicą Obywatelską, centrum miasta, przystanki kolejowe Łódź Arturówek i Łódź Radogoszcz Wschód do osiedla Radogoszcz Wschód. Po drodze mijamy zabytkowe kamienice dawnej dzielnicy Wiązowej i wiele innych ciekawych obiektów. Więcej informacji na temat mijanych obiektów umieściłem w napisach wyświetlających się na filmie (funkcja aktywna po kliknięciu na pasku na dole filmu).
2:06 Największy samolot na lotnisku w Łodzi wylądował w dniu 8.02.2017 roku. Był to transportowy czterosilnikowy samolot An-124 Rusłan. Film z tego wydarzenia można obejrzeć klikając w link:
2:27 Od 2.04.2017 do 4.02.2018 roku Port Lotniczy miał bezpośrednie połączenie z dworcem Łódź Fabryczna linią autobusową 88A. Film z przejazdu tą trasą można obejrzeć klikając w link:
Linia 65 została uruchomiona w 1960 roku. Od 2017 roku pętla linii 65 znajduje się przy nowym terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Reymonta. Linia 65 ma dwa warianty oznaczone literami A i B oraz w niektórych kursach nieoznaczone literami kursy na wydłużonej trasie do sortowni u zbiegu ulic Plocka i Sołtyka. Główna różnica między wariantami polega na tym, że trasa wariantu A prowadzi ulicą Obywatelską zaś wariantu B ulicą Maratońską.
Na obszarze Łodzi kursuje 91 linii autobusowych dziennych komunikacji miejskiej (wraz z wariantami). Większą cześć linii obsługuje MPK Łódź, zaś pozostałe ZPK Markab, UHT Anna Chmiel, BP Tour.
System numerowania linii jest odmienny od innych polskich miast i niestety nie jest konsekwentny. Dla osób pierwszy raz spotykających się z tym systemem jest on nieczytelny. Często tzw. wariant trasy oznaczony przy liniach zwykłych literą jest w zasadzie inną linią, gdyż jego trasa znacznie różni się od wariantu podstawowego. Tak jest w przypadku linii 3A i 3B, czy 53C, 53D, 53E. A szczytem bałaganu numeracyjnego jest występowanie dwóch linii 6 tramwajowej i autobusowej przebiegających innymi trasami. Utrudnieniem jest także brak wyróżnienia numeracyjnego podmiejskich linii strefowych jak to ma miejsce w innych miastach. Linie zastępcze oznaczone są literą Z przed numerem linii chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły (43A, 43B). Natomiast linie obsługujące strefy przemysłowe oznaczone są literami a ich warianty cyframi, czyli zupełnie odwrotnie jak w przypadku linii z zakresu podstawowej numeracji. Wydaje się, że autorzy tego systemu sami zagubili się w jego zasadach.
EN: The entire route of the bus line 65A in Łódź (Poland). The route leads from the Reymont Airport along Obywatelska Street, the city centre, the railway stops Łódź Arturówek and Łódź Radogoszcz Wschód to the Radogoszcz Wschód housing estate. On the way, we pass historic tenement houses of the former Elm district and many other interesting buildings. I have included more information about the passing objects in the subtitles displayed on the video (active when you click on the bar at the bottom of the video). Line 65 was launched in 1960. As of 2017, the loop of line 65 is located at the new terminal of Reymont International Airport. Line 65 has two variants marked with the letters A and B and, in some courses, unmarked courses on an extended route to the sorting plant at the junction of Plocka and Sołtyka streets. The main difference between the variants is that the route of variant A runs along Obywatelska Street while variant B runs along Maratonska Street.
Within the area of Łódź there are 91 daily public transport bus lines (including variants). The majority of lines are operated by MPK Łódź, while the remaining ones are operated by ZPK Markab, UHT Anna Chmiel, BP Tour.
The numbering system of the lines is different from other Polish cities and, unfortunately, is not consistent. For people encountering the system for the first time, it is illegible. Often the so-called route variant marked with a letter next to the regular lines is in fact a different line, as its route differs significantly from the basic variant. This is the case with lines 3A and 3B, or 53C, 53D, 53E. And the pinnacle of the numbering mess is the existence of two lines 6 tram and bus running different routes. The lack of numbering distinction of suburban zone lines as in other cities is also a handicap. Replacement lines are marked with the letter Z before the line number, although there are exceptions to this rule (43A, 43B). On the other hand, lines serving industrial zones are marked with letters and their variants with numbers, quite the opposite of the lines in the basic numbering range. The authors of this system seem to have lost track of the rules themselves.

Aukcja Pride of Poland 2017 cz. 5 Święto Konia Arabskiego polskie araby Biuro rachunkowe Łódź

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

Państwowa Stadnina Koni w Janowie Podlaskim – Wygodzie położona jest na północny – wschód od zwartej zabudowy dawnego miasta historycznego, a obecnie osady, siedziby gminy Janowa Podlaskiego. Administracyjnie zlokalizowana jest w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, na terenie powiatu bialskiego.
Geograficznie teren ten wchodzi w skład Niziny Południowopodlaskiej, stanowiącej część podprowincji Nizin Środkowopolskich. Miasteczko i stadnina leżą na pograniczu dwóch mezoregionów geograficznych: północno-wschodniej krawędzi Równiny Łukowskiej (miasto Janów Podlaski) i Podlaskiego Przełomu Bugu (część miasta oraz stadnina na Wygodzie).
Miejscowość Janów Podlaski, dawne miasto historyczne, wielowiekowa siedziba biskupów łuckich, położona jest na stoku oraz krawędzi wysoczyzny doliny rzeki Bug. Od strony zachodniej opływa go biegnąca w kierunku północnym rzeka Krzywula (fot. 1), która na obrzeżach północno-zachodnich łączy się z rzeką Czyżówką, z którą od strony północnej opływają Janów wspólnym korytem (fot.2). Od południa miejscowość otacza bezimienny ciek, będący prawobrzeżnym dopływem Krzywuli. Janów Podlaski położony jest na rozległym, piaszczystym cyplu wyniesionym około 15-20 metrów ponad dna dolin rzecznych. Zbudowany jest z piasków i żwirów, znajdują się tutaj również pokłady dobrej, nadającej się do garncarstwa gliny.
Zupełnie odmienne ukształtowanie ma - zajęty przez stadninę koni - teren Wygody. Część zabudowana zajmuje teren rozległej, piaszczystej wyspy, stosunkowo nisko położonej w stosunku do otaczającej ją podmokłej doliny rzeki Bug. Ten malowniczy, zielony, zajęty przez pastwiska i łąki teren przecinają liczne bezimienne cieki i częściowo zarośnięte już starorzecza. Obszar ten w całości wchodzi w skład Parku Krajobrazowego – Podlaski Przełom Bugu.
Miasto Janów Podlaski w okresie średniowiecznym przecinały dwa trakty komunikacyjne: północno - południowy z przeprawą przez Bug ( brzesko-łosicki ) z przedłużeniem do Białej Podlaskiej i nowszy trakt brzeski biegnący ze wschodu na zachód i łączący Brześć z Siedlcami.

Konstilana - opuszczona fabryka / Konstilana - abandoned factory

Konstilana to opuszczona fabryka w Konstantynowie Łódzkim. Teraz są to bardziej ruiny nie przypominające już fabryki włókienniczej.

Konstilana is abandoned factory in Konstantynow Lodzki. Now it's ruin and it doesn't remind woolware factory.

Pałac w Walewicach widok tarasu, ogród w stylu angielskim Biuro rachunkowe Łódź

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

Kiedy Anastazy Colonna-Walewski został szambelanem Stanisława Augusta Poniatowskiego i objął w posiadanie majątek w Walewicach, tuż nad rzeką Mrogą wzniósł w 1783 roku klasycystyczny, murowany pałac, otoczony malowniczym parkiem. Budowa rezydencji nadzorowana była przez architekta Hilarego Szpilowskiego, który w jej wnętrzach stworzył duże reprezentacyjne sale z ozdobnymi murowanymi kominkami i kunsztownym umeblowaniem oraz przestronne pokoje pałacowe.

Po śmierci dwóch żon Anastazego Walewskiego – Marii Tyzenhaus i Anny Pułaskiej, szambelan ożenił się po raz trzeci z Marią Łączyńską z Kiernozi, która wprowadziła się do Walewic i do dziś utożsamiana jest z tym miejscem. W jej życiu dużą rolę odegrał jednak Napoleon Bonaparte, którego po raz pierwszy spotkała na początku 1807 r. przed karczmą w Jabłonnie, podczas powrotu cesarza z Pułtuska do Warszawy. Wkrótce potem Walewska została jego oficjalną metresą.

W 1808 r. szlachcianka i Bonaparte wyjechali razem do Paryża, a później w 1809 r. do Wiednia. Po powrocie do Walewic w 1809 r. metresa urodziła cesarzowi syna Aleksandra Floriana Józefa – późniejszego dyplomatę francuskiego, któremu nadany został tytuł hrabiowski, herb i nazwisko Colonna-Walewski, choć właściwie z tą rodziną nie miał nic wspólnego. W 1810 r. Maria Walewska ponownie zamieszkała w Paryżu, w ofiarowanym jej przez Napoleona pałacyku, przy ulicy de la Victorie nr 48. W 1814 r. wraz z synem Aleksandrem i bratem Pawłem Łączyńskim odwiedziła cesarza na Elbie. Para po raz ostatni widziała się wiosną 1815 r.

Po śmierci szambelana Anastazego Colonna-Walewskiego, Maria Walewska powtórnie wyszła za mąż za hrabiego Filipa Antoniego d’Orano, a owocem tego związku był Rudolf August d’Orano, późniejszy francuski polityk i dyplomata. Były to jednak ostatnie chwile życia pięknej hrabiny, która zmarła w Paryżu w grudniu 1817 r.

Walewickie dobra przeszły w ręce syna Marii i Napoleona, a w 1831 r. w ręce brata Marii Walewskiej Teodora Łączyńskiego. Później rezydencja i okoliczne ziemie miały jeszcze kilku właścicieli, którzy zniszczyli budowlę i zaniedbali gospodarstwo rolne. Dobra walewickie stały się jednak własnością Jana Grabińskiego, który odremontował pałac, przystosował go do skromniejszego życia, a przed 1945 r. na terenach przypałacowych prowadził hodowlę koni orientalnych.

W 1945 r. pałac, stadnina koni i gospodarstwo rolne przeszły na własność państwa, a jej pierwszym dyrektorem został Jan Grabowski. Obecnie Stadnina Koni Walewice należy do Agencji Nieruchomości Rolnych, spółki Skarbu Państwa.

Heavy rain over Lodz

June 9th 2007
x

Wiosna w Polsce z lotu ptaka w 4K 2020 - SPRING IN POLAND 4K

Grupa 3 Operatorów dronów z firmy Dron-art, nagrała krótki film Wiosna w Polsce z lotu ptaka w 4K

zapraszamy do obejrzenia filmu z wykorzystaniem dronów firmy DJI mavic 2 pro.
Film zrealizowany W województwie łódzkim, a dokładnie na polach Konstantynowa łódzkiego.






Atlas Arena w oczekiwaniu na Royal Christmas Gala, płyta trybuny, Biuro rachunkowe Łódź opis

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

Royal Christmas Gala - bajeczna scenografia, efekty godne największych ceremonii i światowej sławy wykonawcy. Wśród nich prawdziwa perła wieczoru - Sarah Brightman. Takiej świątecznej gali jeszcze w Polsce nie było! Przed publicznością zaprezentuje się także chór Gregorian, którego członkowie śpiewają w stylistyce chorałów gregoriańskich. Będzie to pierwszy koncert Sarah Brightman w naszym kraju. Wszystko dokładnie na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia. Organizatorem wydarzenia będzie agencja Prestige MJM.

Łódź - Przejazd Düwag GT6 #805 - Linia 0 Północna - Piotrkowska Centrum

MPK Łódź, KMST Łódź - Przejazd tramwajem Düwag (Duewag) GT6 #805 na linii turystycznej 0 z pętli Północna do przystanku Piotrkowska Centrum.
Film nagrany w dniu 2021-08-14.
Pozdrowienia dla obsługi tramwaju.

0:00 Północna (Pętla)
1:30 Północna (Odjazd)
2:10 Północna - Nowomiejska
4:05 Zachodnia - Legionów
6:17 Zachodnia - Próchnika
7:18 Zachodnia - Zielona
8:48 Kościuszki - Struga
9:58 Kościuszki - Zamenhofa
12:15 Piotrkowska Centrum

Музей польського села / Польща / Кельце / Poland

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach – polskie muzeum etnograficzne z siedzibą w Kielcach. Celem działania muzeum jest gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.

Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle, Biuro rachunkowe Łódź opis

- 2x2 Biuro Rachunkowe - tel. 42 661-94-69, 42 288-10-60
Łódź, Siewna 15, V piętro, pokój 512 (biurowiec, dawna Vera)
oddział Konstantynów Łódzki

Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle – ewangelicko-augsburski kościół parafialny znajdujący się w Wiśle, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Kościół stanowi własność parafii w Wiśle i jest położony na ul. 1 Maja 49, w centrum miasta, tuż przy głównym deptaku.

Świątynię wzniesiono na miejscu poprzedniego drewnianego domu modlitwy w czasie pastorowania w Wiśle Michała Kupferschmida w latach 1833-1838 według projektu Edwarda Koerbera jako klasycystyczna trójnawowy dom modlitwy, nadal bez wieży i dzwonów czego wciąż zabraniał patent tolerancyjny z 1781 r. na mocy którego go wybudowano. Poświęcenia dokonano 29 czerwca 1838 r. przez ks. seniora J. Schimko i superintendenta ks. J. K. Lumnitzera. Wieża z dzwonami pojawiły się po wydaniu Patentu Protestanckiego w 1861 r., który zrównał prawa protestantów z katolikami. W latach 1862-1863 korpus świątyni został wydłużony o blok frontowy zwieńczony trójkondygnacyjną 45-metrową wieżą.

Shares

x

Check Also

x

Menu