This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more

10 Best place to visit in Janikowo Poland

x

Janikowo - Jezioro Pakoskie - piękna przyroda, piękny widok, cudna Polska, Kujawy, Inowrocław Poland

Kujawy – kraina historyczna i region etnograficzny w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci. Główną grupą etnograficzną regionu są Kujawiacy.

Większość, północna część Kujaw, leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zaś południowe fragmenty na terenie województwa wielkopolskiego (fragmenty powiatów kolskiego i konińskiego).

Duże połacie centralnych Kujaw zajmują czarne ziemie – jedne z najurodzajniejszych gleb w Polsce. Do bogactw naturalnych należy także sól kamienna, wydobywana w okolicach Inowrocławia i sól warzona z solanki z odwiertów w Ciechocinku. Niektóre źródła uznają Włocławek za stolicę całych Kujaw.. Zwyczajowo rozdziela się natomiast Kujawy etnograficzne na wschodnie ze stolicą we Włocławku i zachodnie ze stolicą w Inowrocławiu.

Historyczne
Kujawy jako region historyczny na północy graniczy z Pomorzem Gdańskim, na zachodzie z Wielkopolską (z Poznańskiem na północy i Kaliskiem na południu), na wschodzie z Mazowszem. Granice Kujaw biegną lewym brzegiem Wisły od ujścia Skrwy na południu po ujście Wdy na północy, ciągną się ku zachodowi do Koronowa i Nakła po Pakość do Noteci, dalej skręcają na zachód od rzeki, przechodzą przez jezioro Trląg, łukiem przecinają lasy strzeleńskie, dochodząc do jeziora Skulskiego i górnej Noteci, obejmują dalej Jezioro Brdowskie, Chodecz i Lubień Kujawski, aby dojść poprzez Skrwę do Wisły.

W skład Kujaw historycznych wchodzi w całości jeden powiat grodzki: Bydgoszcz oraz powiaty ziemskie: aleksandrowski, bydgoski (bez gminy Dąbrowa Chełmińska i fragmentu gminy Koronowo), inowrocławski (bez terenu położonego na zachód od jezior Pakoskich), radziejowski i włocławski. Fragmenty Kujaw znajdują się także w powiatach: kolskim (okolice Przedcza i Brdowa), konińskim (gmina Wierzbinek, Sompolno, Skulsk), mogileńskim (gmina Strzelno i Jeziora Wielkie), płockim (okolice Nowego Duninowa), toruńskim (gmina Wielka Nieszawka) i żnińskim (okolice Barcina i Łabiszyna). Większa część Włocławka (bez dzielnicy Zawiśle należącej do Ziemi dobrzyńskiej) oraz lewobrzeżna część Torunia (Podgórz) leży na terenie historycznych Kujaw.

General description
The Kuyavia lowlands have an average high of 100–130 meters above sea level, is post-glacial landscape, slightly undulating, in some places there are moraine hills elevations and sandy gravel embankments. In deep dykes and depressions is about 600 lakes with surface higher than 1 kilometre, under ice formation there are layers of rock-salt and potassium, under the Tertiary Period there are lignite and ceramic clay. In Kuyavia there are black fertile soils, thanks to which Kuyavia is called “the granary of Poland”.

Capital and region

Kujavian rapeseed field. The region is famous for its rapeseed oil, an essential component of local cuisine
The episcopal see of Kuyavia was probably Kruszwica, and later Włocławek (after the episcopal See in the early 12th century). The capital of this Duchy, and - from the late 14th century - the residences of the Voivode governors were Inowrocław, Brześć Kujawski, and Radziejów as the seat of the shared regional Sejmik council of the two voivodeships. Today, the biggest center of Kuyavia is Bydgoszcz, however it is often considered non-kujavian. Also the southern part of Toruń (Podgórz) lies in the historical region.

Some ethnographers and historians, for example Oskar Kolberg and Zygmunt Gloger, count the lands of Dobrzyń and Chełmno north-east of the Vistula as parts of the Kuyavia region.

When the name Cuiavia arose for the first time in the 1136 Bull of Gniezno, it referred to the lands east of Greater Poland around Kruszwica and Włocławek, bordering with the Vistula river. The bull confirmed the position of the Bishopric of Kuyavia at Włocławek as a suffragan diocese of the Archdiocese of Gniezno.

In the times of the Polish fragmentation upon the 1138 Testament of Bolesław III Krzywousty, Kuyavia at first became part of the Duchy of Masovia under Bolesław IV the Curly and his son Leszek; it was claimed by the Polish High Duke Casimir II the Just in 1186, contested by his elder brother Mieszko III the Old and his son Bolesław. Casimir's son Duke Konrad I of Masovia in 1233 created the Duchy of Kuyavia for his second son Casimir I. When Casimir's elder brother Duke Bolesław I of Masovia died in 1248, he took the occasion and took Dobrzyń Land east of the Vistula River from the heritage of his younger brother Siemowit I. Upon Casimir's death 1267, the Duchy of Kuyavia was divided by his sons Leszek II the Black (d. 1288), Ziemomysł (d. 1287) and Władysław I the Elbow-high into the two separate duchies of Inowrocław and Brześć-Kujawy.[10]

In 1306 Ziemomysł's son Casimir II swore allegiance to his uncle Władysław
x

Towarowa kolej linowa. Janikowo - Piechcin

Towarowa kolej linowa.
Kolej linowa Janikowo - Piechcin.
Obsługuje transport wapiennego kruszywa z kamieniołomu do zakładów produkcji sody.

Muzyka: Dive into
x

Janikowo - Jezioro Pakoskie - rzeka Noteć Zachodnia przepływająca przez Jeziora Pakoskie, Inowrocław

Jeziora poprzez tereny podmokłe bardziej wyraźnie niż dzisiaj ciągnęły się wgłąb lądu, tak Jezioro Łącko (Mielno) łączyło się z Jordanowem i aż po dolinę i Bagna Oniczkowskie i Dzimońskie – potoku Dziemionna, której wody przez Zieloną Strugę wpadają do Wisły.
Gopło łączyło się przez Bagna Bachorskie ze Zgłowiączką, a ta z Wisłą, w średniowieczu Bachorze było żeglowne, dziś pozostał kanał Bachorze, który nadal łączy Noteć z Wisłą. Podobnie wyglądało to w kolejnej dolinie przez Bagna Parchańskie, łącząc się z rzeczką Tążyną wpadającą do Wisły. W południowej części Gopła także istniał podobny łącznik, aktualnie przez kanał Mietlica, zwany też Gopło-Świesz, przepływając przez jeziora Świesz i Głuszyńskie, łącząc się ze Zgłowiączką – dopływem Wisły.

Jak wspomniano wyżej Gopło i Noteć zasilane były od północy, południa i wschodu. Miało także swe dopływy zachodnie. Są nimi przede wszystkim Mała Noteć, czyli Noteć Zachodnia wypływająca z Jeziora Niedzięgiel na Pojezierzu Gnieźnieńskim, wlewająca się do Noteci koło Pakości oraz rzeczka Gąsawka przepływająca przez długi ciąg jezior, w tym: Jezioro Biskupińskie koło osady Biskupin, Weneckie koło miejscowości Wenecja (tam zamek rodu Nałęczów), Małe i Duże Żnińskie w Żninie i wpadająca do Noteci koło Rynarzewa – powiat nakielski, gmina Szubin (gniazdo rodziny Pałuków, miasto założone przez Sędziwoja) miedzy miejscowościami Szkocja i Zamość. Po drodze odnaleźć można też inne pałuckie miejscowości: Ameryka (Ameryczka), Paryż, Rzym ????

Noteć ograniczała jedynie dolina, która przed 1772 lub jeszcze w 1800 roku była bagnem o szerokości od 3 do 3,7 km z lasami łęgowymi, sitowiem, trzcinowiskami i „rozlewiskami stagnujących wód pochodzących z wiosennych roztopów lub letnich obfitych deszczy”, licznymi zwalonymi drzewami naniesionymi podczas wezbrań, tworzącymi lokalne podpiętrzenia.
Mimo prowadzonych prac odwodnieniowych Gopła i w dolinie Noteci w 1806 roku oraz wcześniejszych, w 1811 roku Noteć opisywana była jeszcze, jako „zostawiona pierwiastkowej swojej dzikości”.

Co więcej od czasów Długosza do 1810 roku poziom Gopła miał się obniżyć o 3,3 metra, a rozległe płaszczyzny doliny Noteci dowodzą o dawnym przepełnieniu koryta rzeki, wnosząc, że zalane były do samej wysokości, co niegdyś Gopło. Na podstawie przekazu Jana Długosza można odczytać, że Gopło w jego czasach było o 12 km dłuższe. Po 6 km zarówno w kierunku północnym, obejmując Jezioro Szarlejskie i Mielno, jak i południowym – sięgając do miejscowości Noć, łącząc się niżej z Wartą przez jedno wielkie Jezioro Ślesińskie.
To „polskie morze” – mare polonorum Ptolemeusza ciągnęło się zatem do Jezior Pakoskich i jego południowej części zwanej Jeziorem Trląg, do nie istniejącego już jeziora Tur. Sięgało do wspomnianego już jeziora Łącko (Łączko), dziś jeziora Mielno (miejsce przystani żeglarskiej Yacht Clubu Polskiego Inowrocław). Wypływająca z niego Noteć docierała do Jeziora Wolickie, dawniej Ptur, koło miejscowości Pturek. To jezioro z kolei łączy się z kilkoma jeziorami, sięgając aż do Jeziora Chomiąskiego i Chomiąży Szlacheckiej.

Janikowo - Jezioro Pakoskie - rzeka Noteć Zachodnia przepływająca przez Jeziora Pakoskie.
Chaque riviere compte pour Conserver l'Eau
Every River Counts for Water Conservation

Rivers Rzeka Rzeki Polska FranceMagique MagnifiqueFrance Travelling Kujawsko-Pomorskie Strumień Inowrocław Stream Bydgoszcz Toruń Wisła Nature Przyroda Kujawy Poland

Wody zaczęły powoli opadać i od czasów Ptolemeusza do 1810 roku wody Gopła opaść mogły o kilka metrów.
Królowie budowali na Kujawach groble, aby móc przemieszczać swe wojska do obrony. Jednak pierwsze prace melioracyjne na Noteci wykonywano dopiero w XVIII wieku. W 1806 roku ruszyły jeszcze bardziej intensywne prace melioracyjne na tej dzikiej rzece i dawniej świętej rzece, gdyż czczono tu bóstwa wodne. Mimo pierwszych wysiłków odwodnieniowych, w 1811 roku Noteć była nadal pozostawiona, jak pisał w tymże roku Surowiecki – „pierwiastkowej swej dzikości”. Powódź z 1855 roku sięgała ponad 10 kilometrów wgłąb lądu po wieś Konary i Papros na wschodzie, drogą doliny Bachorza i dalej jeszcze w jej głąb w kierunku Wisły. Tuż przy dzisiejszej granicy Inowrocławia rozlała się w jarze w między Jarontami a Miechowicami wlewając się do strumienia, rozlewającego się aż po wieś Komaszyce, możliwie że zwanej ówcześnie Komarzyce, już na wschód od Inowrocławia, do niegdysiejszego Kanału Balczewo / Fryderyka, łączącego się przez Kanał Parchański z Tążyną i Wisłą. Po zakończeniu prac melioracyjnych w latach 80. XIX wieku koryto Noteci zostało uregulowane, a wiele terenów odwodnionych, choć nadal pozostały do dziś stare, dzikie meandry wśród nadnoteckich łąk.

Noteć i Kanał Notecki Inowrocław Batkowo pięny widok Kujawy Kujawsko-Pomorskie Cuiavia Cuiavie Region Poland visit nature amazing viewInowrocław Noteć and Notec Canal Fluss fleuve split river twin double old stream nature wild beautiful smart kind awesome fancy like I lubie przyroda środowisko szkoła podstawowa
x

Janikowo Church - Poland

This video, Restoring the Faith in Janikowo, is now online. See the remarkable story of one abandoned Lutheran Church in north-east Poland get a new lease of life thanks to the hard work of the Bydgoszcz Free Evangelical Church.
x

Janikowo chaszcze w zimowej scenerii

Filmik został nagrany w miejscowości Janikowo / kujawsko pomorskie nad jeziorem pakoskim w dniu 5 grudnia 2021 w pięknej scenerii zimowej ze świeżym śnieżkiem . Obrazy są wspaniałe .

Beautiful, clean Poland Dźwirzyno 2023 beach

A beautiful beach in Dźwirzyno Poland . The section towards Kołobrzeg, an ideal place for walks.

Jankowo Dolne Welnita Wełnica Gnesen Gniezno Skiereszewo Polen 25.10.2014

Der Weg ist das Ziel... komm fahr mit in meinem Goggomobil =G=
Sightseeing in Krisenregionen, Armenviertel, Bürgerkriegsgebieten.
Along radioactive Death-Zones, MOAs, No-Go and Civil-War Areas.

Jezioro Pakoskie w Janikowie - najniższy poziom wody od spiętrzenia w 1975 roku

Wrzucam to amatorskie nagranie, wykonane podczas niedzielnego spaceru, w celu upamiętnienia najniższego poziomu wody od czasu spiętrzenia w 1975 roku wód jezior: Pakoskiego Północnego, Południowego oraz leżącego od nich w odległości około 2,3 km na południe, Jeziora Bronisławskiego. Filmik przedstawia półwysep znajdujący się za mostem od strony Kołudy Małej, na którym w dawnych czasach znajdowała się przystań klubu żeglarskiego. Widać tu bardzo dużo pozostałości po różnych budynkach, zatoczkach dla łódek czy pomostach, które zostały niegdyś zalane. Mimo bycia przez kilkadziesiąt lat pod wodą, paliki czy fundamenty zachowały się dość dobrze i robi wrażenie, gdy zestawi się dzisiejszy obraz ze zdjęciami przed zalaniem, które znajdują się w linku poniżej ;)

Zanow Sianów Köslin Koszalin 6 E28 Polen Poland 2.8.2016 #1387

Der Weg ist das Ziel... komm fahr mit in meinem Goggomobil =G=
Sightseeing in Krisenregionen, Armenviertel, Bürgerkriegsgebieten.
Along radioactive Death-Zones, MOAs, No-Go and Civil-War Areas.

Sochaczew Rozlazłów Altanka Gawłów Adamowa Góra Polen 25.10.2014

Der Weg ist das Ziel... komm fahr mit in meinem Goggomobil =G=
Sightseeing in Krisenregionen, Armenviertel, Bürgerkriegsgebieten.
Along radioactive Death-Zones, MOAs, No-Go and Civil-War Areas.
x

Trasa rowerowa R10 turystycznie

Fałkowo Lednogóra Wierzyce Skrzetuszewo Moraczewo Bociniec Polen 25.10.2014

Der Weg ist das Ziel... komm fahr mit in meinem Goggomobil =G=
Sightseeing in Krisenregionen, Armenviertel, Bürgerkriegsgebieten.
Along radioactive Death-Zones, MOAs, No-Go and Civil-War Areas.

⁴ᴷ⁶⁰ ???????? Poznan/Poland Walking Tour - #13 - Roosevelt St - West Station (May 2021) [4K]

We start our walk at the intersection of Roosevelta, Libelta, Pułaskiego and Poznańska Streets. Above us, there are two viaducts, one railway and one tramway. We head south, pass the Teatralny Bridge and reach Rondo Kaponiera. Take the underpass to the other side of the roundabout and exit at the Bałtyk office building, next to the Concordia building. Next, along Roosevelt Street, we pass Bukowska Street, the International Poznań Fair, and come to the Dworcowy Bridge and Głogowska Street. From the bridge we go to the Avenida shopping center and the Main Railway Station. From the Main Railway Station we go to the Western Railway Station where we end our walk today.

More walks soon, so I encourage you to leave a like and subscribe my channel.
----------------------------------------------------
Instagram:
Facebook:

If you want to support the channel please visit the following websites:
PayPal:
Patreon:
Tipply:
----------------------------------------------------
Video Editing Hardware And Software
Wondershare Filmora 9
Intel Core i7-9750H 2.6GHz
GeForce GTX 1660Ti

Recording Equipment:
DJI Pocket 2
Kodak 128GB microSD Card
SanDisk 128GB microSD Card
Mi 10000 Power Bank


#poznan #avenida #baltyk

Skrzywiony drąg rogatkowy N3. Przejazd kolejowy Grudziądz Mniszek | Polish railroad crossing

Na przejeździe kolejowym w obrębie stacji Grudziądz Mniszek został skrzywiony drąg rogatkowy napędu N3. Stało się to najprawdopodobniej poprzez najechanie na opadający drąg pojazdu drogowego. Nie ma połamanych części. Drąg jest cały, a uszkodzeniu uległ tylko jeden szczebel poprzez wysunięcię się go z łączenia. Krzywa rogatka stwarza niebezpieczeństwo. Usterka została już przeze mnie zgłoszona

***Sygnalizatory:
*ilość: 4
*typ: SDPK; PHA-4102
***Rogatki:
*ilość: 4
*typ: JEGD-5001B
***Sygnał akustyczny:
*ilość generatorów: 2
*typ generatora: EHL-S10
***Pierwotny rok montażu urządzeń:
*1995

Poland Mission Trip 2009

Messiah Lutheran Church's mission trip to Jastrzebie Zdroj, Poland in 2009.
x

世界を歩く 2020 1 ポーランドのポズナン本駅からシェラトンホテルへPoland (Polska) Poznan 1

ポーランドのポズナン本駅からシェラトンホテルまで。
ポズナンの場合は駅から近いシェラトンかメルキュールホテルをオススメします。ヒルトンは街中だけれど駅から遠い。
Instagram

Twitter

Naoki Living Los Angeles 海外生活動画 

ゲーム実況 Naoki Let's Play Video

Mroczne tajemnice Mysiej Wieży w Kruszwicy

Słynna Mysia Wieża w Kruszwicy to w rzeczywistości relikt po potężnym zamku wzniesionym w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza. Jak wyglądało więzienie w wieży, jakie inne role pełniła, dlaczego zamek się nie ostał i jakie były dalsze, dramatyczne losy owej fortalicji - dowiecie się z tego odcinka.

The Calvary of Pakość

Filmik o Piechcinie

Polska Mała Chorwacja czyli kamieniołomy w Piechcinie z turkusową wodą.

Jezioro Piechcińskie to turkusowy zbiornik wodny o powierzchni ok. 4,5 ha i maksymalnej głębokości 25 m, znajdujący się w starym, nieczynnym od lat 60 kamieniołomie. Na płytszej wodzie występuje roślinność, nawet całkiem spore drzewa oraz ryby: okonie i szczupaki. Piechciński akwen jest świetnym miejscem do odpoczynku, relaksu i podziwiania natury. Nazywany jest często Małą Chorwacją lub Polską Chorwacją.

Shares

x

Check Also

x

Menu